ΑΕΚ : Δέκα χρόνια από το τελευταίο 0-3 στο ημίχρονο εκτός έδρας αγώνα της

Από τον Απρίλιο του 2011 είχε να προηγηθεί 0-3 στο ημίχρονο η ΑΕΚ και το κατάφερε στο Κλεάνθης Βικελίδης κόντρα στον Άρη

Έπειτα από δέκα χρόνια και μία ημέρα η ΑΕΚ προηγήθηκε ξανά με 3-0 στο ημίχρονο μιας εκτός έδρας αναμέτρησης για το πρωτάθλημα, με τη χθεσινή νίκη της επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Τελευταία φορά που είχε συμβεί κάτι ανάλογο ήταν στις 10 Απριλίου 2011, όταν, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου τότε, η Ένωση είχε φιλοξενηθεί στην έδρα της Λάρισας, με τον Μανόλο Χιμένεθ ξανά στον πάγκο της.

Τότε οι Κιτρινόμαυροι, είχαν καταφέρει να πετύχουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς μόλις στο 18′ προηγούνταν με 3-0, με δυο γκολ του Παναγιώτη Λαγού και ένα του Κώστα Μανωλά.

Η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε στο τελικό 2-3.

Από εκεί και πέρα όμως η ΑΕΚ έχει προηγηθεί και με ακόμη μεγαλύτερα σκορ στο ημίχρονο αγώνων.

Πιο συγκεκριμένα, στις 14 Ιανουαρίου 2019, δύο γκολ του Πόνσε, ένα του Λιβάγια και ένα του Μάνταλου έγραφαν το 0-4 στο ημίχρονο της εκτός έδρας αναμέτρησης με τον ΠΑΣ στα Ιωάννινα, ενώ το απόλυτο ρεκόρ χρονολογείται στις 8 Μαρτίου 2009, όταν η ΑΕΚ πέτυχε 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο τού εκτός έδρας αγώνα με τον Πανσερραϊκό, με δύο γκολ του Μπλάνκο, δύο του Τζιμπούρ και ένα του Σκόκο.

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.