Πάρτι της ΤΣΣΚΑ με καλεσμένη την Χίμκι (97-72)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε με 97-72 την ουραγό Χίμκι χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Ένα από τα ευκολότερα βράδια της στη φετινή Euroleague είχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22-10) κόντρα στην Χίμκι (4-28). Όπως αναμενόταν άλλωστε. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε άνετα με 97-72 των ουραγών, έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Φόιγκτμαν (16π.-9ριμπ.) και Λούντμπεργκ (16π.) ήταν οι καλύτεροι για τους νικητές ενώ ο Έρικ είχε 14 πόντους. Όσο για τη Χίμκι που έπαιξε χωρίς τους Σβεντ, Μπούκερ, Τίμα και Γιόβιτς, ο Μίκι είχε 16 πόντους και ο Καράσεφ 15.

Το ματς ήταν ντέρμπι ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά το 6-6 στα πρώτα λεπτά, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 21-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τη διαφορά όλο και να μεγαλώνει στη συνέχεια.

Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο 47-34 με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +30 (72-42) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά με τη Χίμκι να προσπαθεί να μειώσει κάπως το εύρος της ήττας και την ΤΣΣΚΑ να παίρνει τη νίκη με 97-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-34, 76-47, 97-72

Βόμβα από Βόλο και Μπέο: «Ο Καρυπίδης πήρε τηλέφωνο τον Μπερτόγλιο, η δικαιοσύνη έχει πλέον τον λόγο»!

Με ανακοίνωση του ο Βόλος κατήγγειλε παρέμβαση του ιδιοκτήτη του Άρη Θόδωρου Καρυπίδη επικοινωνώντας τηλεφωνικά με τον Μπερτόγλιο και τονίζοντας πως «το περιεχόμενο της συζήτησης και η αιτία του τηλεφωνήματος προφανώς και είναι γνωστό σε όλους»!