Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-3: Θρυλικό πάρτι τίτλου

Ο Ολυμπιακός «πάτησε» τον Παναθηναϊκό (3-1) και αγκάλιασε τον τίτλο. Οι Πειραιώτες έκαναν το «2 στα 2» απέναντι στο Τριφύλλι και απέδειξαν περίτρανα ότι είναι κλάσεις καλύτεροι από τους Πράσινους. Μεγάλο παιχνίδι από Φρομ και Έγκλεσκαλνς

Τον… πάτησε και αγκάλιασε τον τίτλο! Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Φρομ και Έγκλεσκαλνς επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του Παναθηναϊκού για την 14η αγωνιστική της Volleyleague και πλέον βρίσκεται μια… ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Με αυτή τη νίκη οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν τους 39 πόντους σε 14 παιχνίδια και βρίσκονται στο +9 από τον δεύτερο Φοίνικα και στο +12 από τον 3ο Παναθηναϊκό. Οι Πειραιώτες, όπως και στο ματς του πρώτου γύρου στο Ρέντη (3-0), απέδειξαν ότι είναι κλάσεις ανώτεροι από τους Πράσινους και πλέον μετρούν αντίστροφα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη θα έχει την ευκαιρία στα πρώτα παιχνίδια της Β’ φάσης της φετινής Volleyleague να σφραγίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου και να επιστρέψει με άκρως επιβλητικό τρόπο στον θρόνο του πρωταθλητή, μετά από ένα χρόνο απουσίας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-4, ενώ λίγο αργότερα έφτασε ακόμα και στο +5 (15-10). Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με ένα σερί 6-1 ισοφάρισαν σε 16-16. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 20-20, όταν ο Ολυμπιακός έτρεξε νέο σερί και με 4-1 και βρέθηκε στο 24-21. Οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν το πρώτο τους σετ μπολ και με 25-21 έκαναν το 1-0 στα σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι το 10-10, όταν ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και με ένα σερί 4-1 βρέθηκε να προηγείται με 14-11. Ο Ολυμπιακός μείωσε αρχικά σε 15-13 και στη συνέχεια πήγε στο σερβίς ο Στιβαχτής. Ο έμπειρος άσος δυσκόλεψε πολύ την υποδοχή του Τριφυλλιού, το μπλοκ των Πειραιωτών σταμάτησε τις επιθέσεις των γηπεδούχων και οι Ερυθρόλευκοι με ένα σερί 6-0 βρέθηκαν από το -2 (15-13) στο +4 (15-19). Οι Πράσινοι, όμως, απάντησαν με ένα δικό τους 4-0 και ισοφάρισαν γρήγορα σε 19-19. Όπως και στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός, ωστόσο, ανέβασε την απόδοσή του μετά το 20-20 και με ένα σερί 4-1 βρέθηκε να έχει τρεις ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 στα σετ (21-24). Σε εκείνο το σημείο πήγε στο σερβίς ο Ράπτης και έφερε τα πάνω κάτω. Ο 21χρονος με καλά σερβίς και δύο άσους έφερε τον Παναθηναϊκό από το -3 στο +1 (25-24) και του έδωσε σετ μπολ. Οι Πράσινοι, όμως, δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη παρέμειναν ψύχραιμοι και λίγο αργότερα με 29-27 πήραν το σετ και προηγήθηκαν με 2-0.

Στο τρίτο σετ η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις απέναντι στο μπλοκ του Ολυμπιακού, πίεσε πολύ στο σερβίς, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Πειραιωτών και με συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με 13-6. Οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τον Οκολιτς μείωσαν σε 13-10, αλλά οι Πράσινοι παρέμειναν ψύχραιμοι και λίγο αργότερα βρέθηκαν στο 24-20. Οι Ερυθρόλευκοι δεν τα παράτησαν, έβγαλαν αντίδραση και με τρεις σερί πόντους μείωσαν σε 24-23, αλλά ο Ανδρεόπουλος με ψυχραιμία έκανε το 25-23 και μείωσε σε 3-1 για το Τριφύλλι.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε με την ψυχολογία στα ύψη και προηγήθηκε με 7-5, αλλά ο Ολυμπιακός με την εμπειρία του και την ποιότητά του έφερε τούμπα το παιχνίδι και από το -2 βρέθηκε στο +7 (7-14). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τους Πειραιώτες να κάνουν το 25-19 και να πανηγυρίζουν τη νίκη με 3-1 σετ. Μια σπουδαία εμφάνιση από την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη.

Τα σετ: 21-25, 27-29, 25-23, 19-25

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.