Ατλέτικο Μαδρίτης – Αλαβές 1-0 : Γκολ νούμερο 500 ο Σουάρες, ήρωας ο Όμπλακ (vid)

Ο Γιάν Όμπλακ απέκρουσε το πέναλτι του Χοσέλου στο 85ο λεπτο, ο Λουίς Σουάρες είχε σκοράρει νωρίτερα για το 1-0 και η Ατλέτικο κατάφερε να επικρατήσει απέναντι στην Αλαβές και να συνεχίσει να οδηγεί τη μάχη τους κούρσας του πρωταθλήματος!

Η Ατλέτικο είναι εδώ! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάν Όμπλακ η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε κατάφερε να λυγίσει με δυσκολία την Αλαβές στη Μαδρίτη και να επικρατήσει με 1-0 για την 28η αγωνιστική της La Liga.

MVP ο Σλοβένος τερματοφύλακας που απέκρουσε το πέναλτι του Χοσέλου στο 85ο λεπτό και κράτησε το προβάδισμα της Ατλέτικο, η οποία ανέβασε και πάλι τη διαφορά της από τους δύο… διώκτες της!

Στο πλάι του Όμπλακ; Ο Λουίς Σουάρες. Το… κανόνι της Ατλέτικο, έπειτα από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, αποφάσισε να πάρει την κατάσταση πάνω του και με γκολ (νούμερο 500 στην καριέρα του) στο 54′ μετά από σέντρα του Τρίπιερ σκόραρε, με το γκολ του να είναι αυτό που εν τέλει έκρινε και την αναμέτρηση, με την Ατλέτικο να παραμένει το φαβορί για τον τίτλο.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι