Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ (77-71)

Σε ένα ντέρμπι που οι δύο ομάδες απώλεσαν διψήφιες υπέρ τους διαφορές, ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής επικρατώντας με 77-71 του Άρη. Σπουδαίο ματς από τον Τέρνερ.

Ο ΠΑΟΚ (9-8) ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κόντρα στον Άρη (6-11)καθώς επικράτησε με 77-71 σε ένα ματς με πολλά σκαμπανεβάσματα και ανατροπές. Ο Δικέφαλος βρέθηκε στο +12 (10-22) στην πρώτη περίοδο με τους «κίτρινους» να φέρνουν τούμπα το παιχνίδι και να προηγούνται εκείνοι με +11 (54-43) στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά στο τέλος η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν αυτή που χαμογέλασε.

Ο Τέρνερ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 17 πόντους, 13 είχε ο Κάρτερ και 10 ο Κακλαμανάκης. Από την άλλη, για τον Αρη ο Φλιώνης είχε 13 πόντους και από 11 οι Τσάλμερς, Ντραγκίτσεβιτς και Λιτλ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο ξεκίνημα εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Άρη αλλά και τις δικές του σωστές επιλογές στην επίθεση. Έτσι προηγήθηκε με +9 (2-11) και αργότερα με +12 (10-22) και πήγε στο δεκάλεπτο με το σκορ στο 18-26.

Μεταμορφωμένος μπήκε ο Άρης στο δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρηδες τους Φλιώνη και Λιτλ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει σε 33-33 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με 37-37.

Με ένα επιμέρους 15-2 ο Άρης προηγήθηκε στο 26′ με 54-43 αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το προβάδισμά του. Το δεκάλεπτο τελείωσε στο +10 (61-51) για τους «κίτρινους» οι οποίοι όμως ήταν κάκιστοι στην επίθεση, στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Έτσι ο ΠΑΟΚ με ένα επιμέρους 2-17 έφτασε να προηγείται με +5 (63-68), ο Άρης πέρασε μπροστά με 71-70 ένα λεπτό από το τέλος, ένα τρίποντο του Κάρτερ από τα 8 μέτρα όμως έκανε το 71-75 κι ο ΠΑΟΚ έφυγε με το μεγάλο διπλό από το Αλεξάνδρειο.

Δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 13 (4/4 δίποντα, 5/6 βολές), Κουζέλογλου 4 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ), Τσάλμερς 11 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Ντραγκίτσεβιτς 11 (5/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντεκόζι 9 (1), Σταμάτης 4 (0/5 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Μιλόσεβιτς 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος, Λιτλ 11 (2)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 6 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Λοβ 8 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Γκρίφιν 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κακλαμανάκης 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Καμπερίδης 8 (2), Κονατέ 1, Μαργαρίτης 6 (1), Κάρτερ 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τέρνερ 17 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές)

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.