Αρμίνια Μπίλεφελντ – Λειψία 0-1 : Ζωντανή στο κυνήγι της Μπάγερν

Η Λειψία επικράτησε 1-0 με γκολ του Σάβιτσεφ στο Μπίλεφελντ και μείωσε στον πόντο τη διαφορά από την Μπάγερν

Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε η Λειψία. Η ομάδα του Νάιγκελσμαν… πέταξε ένα ημίχρονο στο Μπίλεφελντ απέναντι στην Αρμίνια, βρήκε γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Σάβιτσεφ, δεν… καθάρισε το ματς στις μεγάλες ευκαιρίες που είχε, αλλά τελικά επικράτησε με 1-0.

Μια νίκη που την έφερε στο -1 από την Μπάγερν, η οποία παίζει απέναντι στην Στουτγάρδη το Σαββατοκύριακο.

Η Λειψία είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στην Αρμίνια που αμυνόταν συνεχώς και δεν είχε επιθετικές βλέψεις. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες, έχοντας μεταξύ άλλων και ένα δοκάρι με τον Όλμο στο φινάλε του ημιχρόνου.

Τελικά το γκολ ήρθε στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους με τον Όλμο να δίνει στον Σάβιτσεφ και αυτός σε κενή εστία να σημειώνει το 1-0, με τη Λειψία να… παίζει με τη φωτιά μέχρι το φινάλε, αλλά να διατηρεί τελικά το υπέρ της σκορ.