Μεγάλη νίκη της Ναντ επί της Παρί (2-1)

Οι Παριζιάνοι προηγήθηκαν 1-0 με γκολ του Ντράξλερ, αλλά η Ναντ έφερε τα πάνω – κάτω με τους Κόλο (59’) και Σίμον (71’) και πήρε μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στην Ligue 1.

Γκέλα… ολκής για την Παρί Σεν Ζερμέν, με την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο να γνωρίζει ήττα-σοκ με 2-1 από την 18η Ναντ, για την 29η αγωνιστική της Ligue 1. Οι Παριζιάνοι ηττήθηκαν εντός έδρας, έμειναν στους 60 βαθμούς και έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν στην κορυφή τη Λιλ (63π.).

Οι πρωταθλητές Γαλλίας προηγήθηκαν στο 42’ με τον Ντράξλερ, αλλά η Ναντ έφερε τα πάνω-κάτω με τους Κόλο (59’) και Σίμον (71’) και πήρε μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Τα Καναρίνια έφτασαν τους 27 βαθμούς και μείωσαν στον πόντο τη διαφορά από την 17η Λοριάν. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η ομάδα που θα τερματίσει στην 17η θα παραμείνει στην Ligue 1, ενώ η 18η θα παίξει μπαράζ παραμονής.

Το συγκρότημα του Ποκετίνο πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ με τον Ντράξλερ. Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1-0 και όλα έδειχναν ότι η Παρί Σεν Ζερμέν θα φτάσει σε μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Ναντ έφερε τούμπα το παιχνίδι. Στο 59’ ο Κόλο έκανε ωραία ενέργεια και με δυνατό σουτ νίκησε τον Νάβας για το 1-1. Στο 71’ μάλιστα τα Καναρίνια έκαναν το 2-1 με τον Σιμόν και έφεραν τα πάνω – κάτω στο παιχνίδι. Ο Κόλο έφυγε στην κόντρα από δεξιά, γύρισε στον Σιμόν και αυτός από κοντά πλάσαρε στον Νάβας για το 2-1.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Παρί βγήκε μαζικά στην επίθεση, πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.