«Πάτησε» και τη Ζαλγκίρις η Εφές (89-62)

Τρομακτική Εφές, σκόρπισε και τη Ζαλγκίρις επικρατώντας με 89-62 και έφτασε στην 7η συνεχόμενη της στην Euroleague, ανεβαίνοντας στο 18-10

Μία Εφές να την… πιείς στο ποτήρι! Με μπροστάρηδες τους συνήθης υπόπτους, Σέιν Λάρκιν (18 πόντους και 4 κλεψίματα) και Βασίλιε Μίσιτς (17 πόντους, 4ριμπάουντ, 4ασίστ), οι Τούρκοι επιβλήθηκαν με άνεση απέναντι στη Ζαλγκίρις, της οποίας επικράτησαν με 89-62.

Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη για την Εφές στην Euroleague που παρέμεινε στην 5η θέση και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 18-10.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή καλύτερα και κατάφεραν να χτίσουν μία μικρή διαφορά χάρη στον Λάρκιν που πετούσε… φωτιές από το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-12!

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Εφές να συνεχίζει με το πόδι στο γκάζι και να κλείνει το ημίχρονο με το σκορ στο 49-28! Εκτός από τον Λάρκιν, «παρών» φώναξαν και οι Μίσιτς και Μπομπουά που ήταν σε τρομερή βραδιά.

Ο Αμερικανός ωστόσο πήρε και πάλι την υπόθεση πάνω του και με μερικά διαδοχικά καλάθια ανέβασε τη διαφορά στους 24 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο! Στην τελευταία περίοδο η Εφές έριξε τον ρυθμό, με τη Ζαλγκίρις να μειώνει ελάχιστα και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τελικό σκορ 89-62…

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 49-28, 76-48, 89-62

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.