Τορούν 2021 : Στην 7η θέση ο Τσιάμης - Εκτός τελικού η Σπανουδάκη

Τορούν 2021 : Στην 7η θέση ο Τσιάμης – Εκτός τελικού η Σπανουδάκη

Την 7η θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Τσιάμης, ενώ η Ραφαέλα Σπανουδάκη, παρά την καλή της κούρσα, δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό

Την 7η θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Τσιάμης στον τελικό του άλματος εις τριπλούν κατά την 4η και τελευταία ημέρα του 36ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου στο Τορούν της Πολωνίας.

Ο έμπειρος αθλητής, που είναι ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής στη διοργάνωση (39 ετών), μετείχε τρίτη φορά σε ευρωπαϊκό κλειστού στην καριέρα του και με καλύτερη προσπάθεια στα 16.40 μ. κατετάγη έβδομος.

Η καλύτερη εφετινή του επίδοση είναι 16.42 μ., ενώ το ατομικό του ρεκόρ στον κλειστό είναι 17.12 μ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο πορτογάλος Πέδρο Πικάρδο με 17.30 μ. και το ασημένιο ο Αλέξις Κοπέλο από το Αζερμπαϊτζάν με 17.04 μ.

«Ένιωθα κουρασμένος σε σχέση με το πώς ήμουν στον προκριματικό. Παρόλα αυτά θεωρώ πως ήταν εφικτό ένα άλμα στα 16.70 μ., που θα με ανέβαζε στην τέταρτη θέση. Έκανα τεχνικά λάθη, παρότι ήμουν αρκετά καλός στη φόρα μου. Ίσως έφταιξε το ότι δεν ήμουν τόσο φρέσκος. Συνεχίζουμε με στόχο τους Ολυμπιακούς Αγώνες» είπε ο Τσιάμης με το τέλος του αγώνα του.

8.Αντριαν Σβιντέρσκι (Πολωνία) 16.36μ

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη, παρά την καλή κούρσα που έκανε στη 2η ημιτελική σειρά των 60 μ., δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό της διοργάνωσης.

Η ελληνίδα σπρίντερ τερμάτισε 4η στη σειρά της με 7.29 και έμεινε εκτός τελικού, αφού προκρίνονταν οι δύο πρώτες αθλήτριες από τις τρεις σειρές και οι δύο με τους καλύτερους χρόνους.

Στο σύνολο η Σπανουδάκη κατετάγη 11η.

«Ήμουν σε καλή κατάσταση, αλλά δεν μου βγήκε η κούρσα. Δεν ξέρω τι έφταιξε, είμαι πολύ στεναχωρημένη. Όλες οι αθλήτριες στην κούρσα ήταν δυνατές. Τώρα η προσοχή μου στρέφεται στον ανοικτό στίβο» είπε μετά τον τερματισμό της.

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»