Νίκη με μεγάλη ανατροπή το Περιστέρι (70-63)

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων βρέθηκε στο -18 (52-34) στο 25’, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία 15 λεπτά έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 70-63.

Με μια επική ανατροπή στα τελευταία 15 λεπτά, το Περιστέρι επικράτησε στο Αγρίνιο του Μεσολογγίου με 70-63 για την 15η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα των Δυτικών προαστίων παρουσίασε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι, αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο. Στο πρώτο 25άλεπτο το συγκρότημα του Μανωλόπουλου ήταν απογοητευτικό και βρέθηκε στο -18 (52-34), αλλά στο τελευταίο 15άλεπτο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, έφερε τα πάνω – κάτω και επικράτησε με 70-63.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γούνταρντ, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους και ήταν ο μοναδικός παίκτης του Περιστερίου που είχε διψήφιο αριθμό πόντων. Από εκεί και πέρα, ο Μπουρούσης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και βοήθησε στην ανατροπή, έχοντας 5 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξαν επίσης οι Μάντζαρης (6 π., 8 ασίστ) και Πέτεγουεϊ (8 π.). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σαχπατζίδης με 20 πόντους, ενώ 11 είχε ο Γκότσερ.

Το Μεσολόγγι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2. Η ομάδα του Μανωλόπουλου αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (14-13), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +4 (19-15).  Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 7-3 και ισοφάρισαν σε 22-22. Σε εκείνο το σημείο όμως το Μεσολόγγι πάτησε γκάζι και άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά. Με τους Χατζηνικόλα και Σαχπατζίδη έφτασε στο +8 (30-22) και λίγο αργότερα βρέθηκε στο +15 (39-24). Το Περιστέρι με τους Πέτεγουεϊ και Μάντζαρη μείωσε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο +13 (45-32).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το Μεσολόγγι στο 25’ να ανεβάζει τη διαφορά στους 18 πόντους (52-34). Τότε άρχισε η αντεπίθεση του Περιστερίου. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου έσφιξαν την άμυνά τους, οι Μπουρούσης και Μάντζαρης έδωσαν άλλη πνοή στο Περιστέρι και ο Γούνταντ με τρίποντα έριξε τη διαφορά. Στο τέλος της τρίτης περιόδου μάλιστα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα στους 9 (54-45).

Το Περιστέρι είχε βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, το Μεσολόγγι δεν μπορούσε να βρει σκορ, με τη διαφορά να μειώνεται συνεχώς. Στο 35’ μάλιστα πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 60-59. Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει το μυαλό τους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και να φτάνουν στο +10 (60-70). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με το Περιστέρι να παιρνει τη νίκη με 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.