Με γκολ και ασίστ του Γιακουμάκη στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Φένλο

Ασταμάτητος ο Γιώργος Γιακουμάκης που οδήγησε τη Φένλο στα ημιτελικά του Κυπέλλου μετά από 33 χρόνια.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης συνεχίζει να σπάει τα… κοντέρ στην Ολλανδία.

Ο διεθνής Έλληνας επιθετικός βρήκε ξανά δίκτυα με τη φανέλα της Φένλο στον εκτός έδρας προημιτελικό με τη Ναϊμένγκεν κι οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 2-1 και στην πρόκρισή της (μετά από παράταση) στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Ο 26χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 23’, σημειώνοντας το 3ο τέρμα του σε δύο αγώνες Κυπέλλου με τη Φένλο και συνολικά 25ο στη σεζόν σε 23 ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο 57’ ο Τζάνγκα ισοφάρισε για τη Ναϊμένγκεν, οδηγώντας τον αγώνα στο έξτρα 30λεπτο, όπου η Φένλο βρήκε το γκολ της νίκης στο 105’ απ’ τον Σαμπανί, μετά από ασίστ -ποιανού άλλου;- του Γιακουμάκη!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των προημιτελικών του ολλανδικού Κυπέλλου:

Εξέλσιορ-Φίτεσε 0-1

Άγιαξ-Αϊντχόφεν 2-1

Ναϊμένγκεν-Φένλο 1-2 παρ. (1-1 κ.α.)

Χέρενφεν-Φέγενορτ 19:45

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι