Ρόμα – Ουντινέζε 3-0 : Πάρτι και 3η θέση για τη Ρόμα!

Οι «Τζιαλορόσι» τελείωσαν με συνοπτικές διαδικασίες την Ουντινέζε (3-0), σκαρφαλώνοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A.

Η Ρόμα ξετύλιξε το χθεσινοβραδινό… δώρο της Νάπολι, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της Serie A!

Οι «Τζιαλορόσι» έκαναν πάρτι κόντρα στην Ουντινέζε, επικρατώντας εύκολα με 3-0. Ετσι, η ομάδα της Ρώμης έφτασε στους 43 πόντους και βρίσκεται στο +1 από την Γιουβέντους και στο -6 από την κορυφή και τη Μίλαν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι, ανοίγοντας το σκορ με το… καλημέρα. Ο Μαντσίνι έβγαλε τη σέντρα και ο Βερετούτ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 12΄ ο Πελεγκρίνι έπιασε δυνατό σουτ, υποχρεώνοντας τον γκολκίπερ τον Μούσο, σε εξαιρετική επέμβαση.  Στο 24ο λεπτό ο Μούσο ανέτρεψε τον Μχιταριάν, ο ρέφερι Τζιακομέλι έδειξε την άσπρη βούλα και ο Βερετούτ έκανε το 2-0, με το 9ο εφετινό του γκολ στη Serie A.

Για πρώτη φορά στο ματς, η Ουντινέζε απείλησε στο 47′ με τον Ντε Πάουλ να πιάνει μακρινό σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 78΄, ο Πέδρο πέρασε στο ματς και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τη Ρόμα.

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Κριστάντε, Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Κάρσντορπ, Βιγιάρ, Βερετούτ (78′ Πέδρο), Σπινατσόλα (87′ Πέρες), Μχιταριάν, Πελεγκρίνι (87′ Ντιαβαρά), Μαγιοράλ (69′ Τζέκο)

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μούσο, Μπονιφάτζι, Νούιτινγκ, Σαμίρ, Στρίγκερ Λάρσεν (62′ Μολίνα), Ντε Πάουλ, Γουάλας (85′ Νεστορόφσκι), Αρσλάν (74′ Μακένγκο), Ζέγκελαρ (74′ Οουβετζάν), Ντεουλοφέου, Γιορέντε (62′ Οκάκα)

Σε κίνδυνο οι ισπανικοί σύλλογοι και η Φούρια Ρόχα λόγω της κυβερνητικής κηδεμονίας στην ομοσπονδία

Στελέχη της UEFA θεωρούν πως η κυβερνητική κηδεμονία στην ισπανική ομοσπονδία δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή από τη στιγμή που δεν υπήρξε η ίδια ανοχή και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.