Μεγάλο «διπλό» της Σοσιεδάδ

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Χετάφε για την 23η αγωνιστική της La Liga και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πέρασε νικηφόρα από το «Αλφόνσο Πέρεθ» επικρατώντας με 1-0 της Χετάφε στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της La Liga, πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και ανέβηκε στην 5η θέση με 38 βαθμούς.

Χωρίς πολλές φάσεις κύλησε το πρώτο μέρος, με τον Ολιβέιρα να απειλεί στο 13′ για τους γηπεδούχους και στο 28′ το σουτ του Μακσίμοβιτς πέρασε άουτ. Ωστόσο, παρότι δεν είχε απειλήσει ιδιαίτερα, η Σοσιεδάδ πήρε το προβάδισμα με τον Ισάκ στο 32′.

Στο 47′ ο Γιανουζάει έκανε το σουτ αλλά ο Σόρια έδιωξε εντυπωσιακά, ενώ στο 67′ το σουτ του Ερνάντεθ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 84′ ο Ρεμίρο απέκρουσε το σουτ του Πορτίγιο, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φερνάντεθ έκανε το σουτ με τον Σόρια να αποκρούει.

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Νιόμ, Καμπάκο, Σουάρεθ (59’ Αλενιά), Τσάκλα, Κουκουρέγια, Ολιβέρα (74’ Πορτίγιο), Μακσίμοβιτς (59’ Κούμπο), Αραμπάρι, Μάτα (78’ Άνχελ), Ερνάντεθ (74’ Ουνάλ)

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Μονρεάλ, Θαλδούα, Ελουστόνδο, Μερίνο, Θουμπελδία, Νταβίντ Σίλβα (86’ Γκεβάρα), Γιανουζάι (74’ Πόρτου), Ιγιαραμένδι (86’ Λε Νορμάν), Ογιαρθάμπαλ (78’ Κάρλος Φερνάντεθ), Ισάκ (78’ Μπαρενετσέα)

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.