Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός : Σκοράρει ανά 76 λεπτά ο Αχμέντ Χασάν

Η εντυπωσιακή συχνότητα σκοραρίσματος του Αχμέντ Χασάν με τη φανέλα του Ολυμπιακού, που τον κατατάσσει πάνω και από τον… σεσημασμένο εκτελεστή Γιουσέφ Ελ Αραμπί

Στη δύση του 2020 χρειάστηκε να αμυνθεί απέναντι στην Covid-19 για να αρχίσει στην ανατολή του 2021 να ξεδιπλώνει εκ νέου στο χορτάρι τις δεδομένες επιθετικές αρετές του.

Ο Αχμέντ Χασάν, που υπέγραψε τη νίκη 2-1 του Ολυμπιακού επί του Άρη στην πρώτη κόντρα των δύο ομάδων στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου (10/2/2021), απαριθμεί πλέον 10 γκολ μέσα στην τρέχουσα σεζόν. Μάλιστα, τα  5 εξ αυτών επιτεύχθηκαν μετά την Πρωτοχρονιά.

Τούτος, όμως, ο διψήφιος αριθμός της περιόδου 2020-21 έχει προέλθει με μία αξιομνημόνευτη επιθετική συνέπεια. Είναι ενδεικτικό πως ο Αιγύπτιος εμφανίζεται πρώτος (μεταξύ των παικτών του Ολυμπιακού) στη συχνότητα σκοραρίσματος.

Κάθε 76 λεπτά κουνάει πλεκτό ο 28χρονος σέντερ φορ. Χρειάστηκε 760’ σε όλες τις διοργανώσεις για να σημειώσει 10 τέρματα.

Κανένας άλλος παίκτης του Ολυμπιακού με τουλάχιστον δύο γκολ δεν παρουσιάζει καλύτερη συχνότητα. Δεν μπορεί, βέβαια, να μπει στη ζυγαριά το ένα τέρμα του Καφού σε 18 λεπτά που έπαιξε πριν παραχωρηθεί δανεικός στη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Για να καταδειχθεί η αποτελεσματικότητα του Αχμέντ Χασάν είναι διαφωτιστική η σύγκριση με τον… σεσημασμένο εκτελεστή Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο τοπ σκόρερ του Ολυμπιακού έχει να επιδείξει 17 τέρματα σε όλες τις διοργανώσεις το 2020-21 σε 1.985 λεπτά συμμετοχής. Όπερ σημαίνει ότι «πυροβολεί» ανά 117’. Οπότε με γκολ ανά 76’ υπερέχει ο Χασάν.

Συνολικά την τρέχουσα σεζόν έχουν χριστεί σκόρερ οι 17 από τους 32 ποδοσφαιριστές που έχει χρησιμοποιήσει ο προπονητής Πέδρο Μαρτίνς στα παιχνίδια του Ολυμπιακού σε Ελλάδα και Ευρώπη (δεν συνυπολογίζονται οι τερματοφύλακες Ζοσέ Σα, Κωνσταντίνος Τζολάκης και Έγκμουντουρ Κρίστινσον).