Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Άστον Βίλα – Άρσεναλ 1-0

Με ένα γκολ του Γουότκινς στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, η Άστον Βίλα επικράτησε με 1-0 της Άρσεναλ και έβαλε σε νέους «μπελάδες» την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα

Με μία «κανονιά» του Όλι Γουότκινς στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, η φοβερή και τρομερή Άστον Βίλα επικράτησε με 1-0 της απογοητευτικής Άρσεναλ που έμεινε για ακόμη μία φορά χωρίς νίκη, κινδυνεύοντας να πέσει ακόμη και στην 13η θέση της βαθμολογίας! Οι «χωριάτες» ήταν καλύτεροι και μάλιστα το τελικό σκορ τους αδικεί, καθώς είχαν αρκετές ευκαιρίες για να «τελειώσουν» νωρίτερα το παιχνίδι.

Μέτρια η Άρσεναλ, που δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες, έχοντας σε πολύ κακή ημέρα τους επιθετικούς της αλλά και τους μέσους που δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία για τους συμπαίκτες τους…

Μόλις 74 δευτερόλεπτα χρειάστηκαν στους γηπεδούχους για να ανοίξουν το σκορ στο «Βίλα Παρκ». Ο Όλι Γουότκινς εκμεταλλεύτηκε το κενό στην «καρδιά» της περιοχής της Άρσεναλ και με ένα καλό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων και έγραψε το 1-0.

Οι «χωριάτες» ήταν σαφώς καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, χάνοντας μερικές καλές ευκαιρίες για το 2-0, με τον Τραορέ να χάνει την πιο κλασική.

Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ προσπάθησε να ανέβει και να πιέσει, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει έντονα προβλήματα στον Μαρτίνεζ. Η Άστον Βίλα έκανε το 2/2 απέναντι στην Άρσεναλ τη φετινή σεζόν και έφτασε τους 35 βαθμούς και στο -3 από την τετράδα, έχοντας μάλιστα και έναν αγώνα λιγότερο από τη Γουέστ Χαμ! Στην 10η θέση με 31 βαθμούς παρέμεινε η Άρσεναλ που κινδυνεύει να πέσει ακόμη και στην 13η θέση…

LIVE: Αταλάντα – Λίβερπουλ

Παρακολουθήστε live στις 22:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Αταλάντα – Λίβερπουλ για τα προημιτελικά του Europa League. Τηλεοπτικά από Cosmote Sport 7 HD.