Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Παναθηναϊκός – Προμηθέας 78-80: Μυθική ανατροπή 65 δευτερολέπτων

Απίστευτη νίκη του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ με μυθική ανατροπή. Οι Πατρινοί έχαναν με 78-71 ενώ απέμεναν 65 δευτερόλεπτα, αλλά κατάφεραν να θριαμβεύσουν με 78-80!

Σε ένα ματς που θα γραφτεί στην ιστορία, ο Προμηθέας Πατρών πέτυχε ακόμα μία τεράστια νίκη, αποδεικνύοντας πως παραμένει σε πολύ υψηλό επίπεδο. Και είναι ικανός για όλα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχανε με 78-71 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ ενώ το ρολόι έδειχνε 65 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Κι όμως! Κατάφερε με μια μυθική ανατροπή, ίσως τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του, να γυρίσει το ματς και να φτάσει στη νίκη με 78-80, με κλέψιμο και καλάθι του Έβανς στο φινάλε.

Μοιραίος για τον Παναθηναϊκό ο Μποχωρίδης, που έχασε την μπάλα δύο φορές στο τέλος και αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Το ματς ήταν πολύ κακό στο πρώτο του δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Είναι χαρακτηριστικό πως πέρασαν δύο λεπτά για να έρθει το πρώτο καλά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός είχε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο πεντάλεπτο με 11-8, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το… χαμηλό 16-14 υπέρ των πράσινων.

Φόστερ και Μακ δήλωσαν παρών στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως οι Αγραβάνης και Γκραντ είχαν τις απαντήσεις, ο Αθηναίου οργάνωνε μαεστρικά για τους Πατρινούς, οι οποίοι ξέφυγαν με 8 πόντους στο 16′ (28-36), ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν και με δέκα (33-43) για να κλείσει το ημίχρονο στο 36-43.

Οι πράσινοι διόρθωσαν την άμυνά τους και κατάφεραν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους να ισοφαρίσουν σε 43-43, ο Αθηναίου βρήκε απαντήσεις για το 45-50, πριν ο Παναθηναϊκός τρέξει ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου και προηγηθεί με 53-50, με τους πράσινους να κλείνουν με το υπέρ τους 53-50 την τρίτη περίοδο.

Με τον Μπεντίλ να ξεχωρίζει η ομάδα του Κάτας κατάφερε σταδιακά να ανεβάζει τη διαφορά, φτάνοντας στο συν 9 στο 34′ (70-61), αλλά εκείνη τη στιγμή ο Προμηθέας έτρεξε ένα δικό του 10-0 σερί για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με 70-71.

Η επιστροφή του Παπαπέτρου στο παρκέ και η άνοδος του Μήτογλου έβαλαν ξανά τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού και όλα έδειχναν πως το 78-71 που διαμορφώθηκε 1’05» πριν το φινάλε του αγώνα ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Αλλά ο… Χίτσκοκ αποφάσισε να εμφανιστεί στο ΟΑΚΑ.

Φάση – φάση το φινάλε… θρίλερ

Ο Λούντζης με τρίποντο μείωσε σε 78-74, για να έρθει λάθος από τον Μακ στα 37,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Έβανας σκόραρε στα 27,9» για το 78-76 με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει τα τραγικά λάθη.

Ο Λούντζης έκλεψε, ο Αθηναίου έκανε ασίστ στον Γκραντ ο οποίος ισοφάρισε σε 78-78 στα 16,8» και αμέσως μετά ο Έβανς έκλεψε από τον Μποχωρίδη και σκόραρε σε λέι απ για το 78-80 στα 9 δευτερόλεπτα. Ο Παναθηναϊκός έκανε επίθεση της… απελπισίας, με τον Μποχωρίδη να αστοχεί σε τρίποντο και τον Προμηθέα να πανηγυρίζει μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-43, 58-55, 78-80

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 10-8: Φουλάρουν για το Final 4 οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φερεντσβάρος με 10-8, την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε κορυφή μαζί με τους Ούγγρους.