Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Ήττα και αποκλεισμός για το Περιστέρι (60-57)

Το Περιστέρι πάλεψε μέχρι το τέλος απέναντι στη Ρίγα αλλά γνώρισε την ήττα με 60-57 για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το Περιστέρι πάλεψε μέχρι τέλους κόντρα στη Ρίγα, έκανε ανατροπή από το -18, αλλά ηττήθηκε στη Λετονία με 60-57 και έμεινε εκτός συνέχειας από το Basketball Champions League.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε στην ισοφάριση και λίγο έλειψε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά το τρίποντο του Ζόρκις στο 1.1» έκρινε ουσιαστικά το αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα, παίρνοντας αμέσως το προβάδισμα με 8-0, με το Περιστέρι στους 4 (8-4).

Ωστόσο, η Ρίγα έφτασε στο +10 (14-4) με συνεχόμενους πόντους του Άλμαν, ενώ με κάρφωμα του Κάιζερ η διαφορά πήγε στους 14 πόντους (22-8), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 12 (22-10) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά ξέφυγε κι άλλο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +18 (28-10) χάρη σε τρίποντο του Σκέλε. Η ελληνική ομάδα μείωσε σε 31-19 με τους Πέτεγουεϊ και Καράμπελα, αλλά οι Λετονοί διατήρησαν το προβάδισμα και πήγαν με το +13 στο ημίχρονο (40-27).

Η Ρίγα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά το Περιστέρι, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στη συνέχεια, κατάφερε με ένα σερί 10-0 να μειώσει στους 3 (46-43) με τρίποντο του Σαλούστρο, αλλά το καλάθι του Σκέλε έκανε το 48-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι παίκτες του Πεδουλάκη συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (52-52) με τον Κρόκετ, αλλά η Ρίγα πήρε ξανά το προβάδισμα με 5 πόντους (57-52) με τρίποντο του Μάντσεν, με τον Ζόρκις να πετυχαίνει τρίποντο και να διαμορφώνει το τελικό 60-57, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57

Ο Κέιν δεν έχει αντίπαλο στη μάχη για το «Χρυσό Παπούτσι»

Ο Χάρι Κέϊν είναι στην κορυφή της λίστας των κορυφαίων σκόρερ στα γήπεδα της Ευρώπης – Τέταρτος ο Βαγγέλης Παυλίδης