Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ήττα σοκ για τη Λειψία (3-2), σπουδαία νίκη για τη Βόλφσμπουργκ (1-0)

Η Λειψία υπέστη ήττα σοκ με 3-2 από την προτελευταία Μάιντζ για την 18η αγωνιστική της Bundesliga και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στον πόντο την πρωτοπόρο Μπάγερν, ενώ η Βόλφσμπουργκ πέτυχε σπουδαία νίκη (1-0) εκτός έδρας επί της Λεβερκούζεν και την «έπιασε» στην 3η θέση με 32 βαθμούς.

Η Λειψία έπεσε θύμα έκπληξης στην 18η αγωνιστική της Bundesliga καθώς ηττήθηκε με 3-2 από την προτελευταία Μάιντζ και έτσι έμεινε στους 25 βαθμούς και στο -4 (με παιχνίδι περισσότερο) από τη Μπάγερν Μονάχου. Η Βόλφσμπουργκ ήταν η μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Λεβερκούζεν και την έπιασε στην 3η θέση, φτάνοντας τους 32 βαθμούς.

Μάιντζ – Λειψία 3-2

Παρότι προηγήθηκε δύο φορές, η Λειψία γνώρισε απρόσμενη ήττα με 3-2 από την προτελευταία Μάιντζ και δεν κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Ο Άνταμς έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 15′, για να ισοφαρίσει ο Νιακατέ στο 24′. Ο Χάλστενμπεργκ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «ταύρους» στο 30′ αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Νιακατέ σκόραρε ξανά και έκανε το 2-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Μάιντζ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 50′ κατάφερε να κάνει το 3-2 με τον Μπαρέιρο. Η Λειψία πίεσε μέχρι το τέλος, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 82′ με τον Μουκιελέ αλλά δεν έφτασε στην ισοφάριση, χάνοντας έδαφος στη μάχη του πρωταθλήματος.

Λεβερκούζεν – Βόλσφμπουργκ 0-1

Τεράστιο διπλό πέτυχε η Βόλφσμπουργκ, η οποία πήρε τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Λεβερκούζεν και πλέον οι δυο ομάδες συγκατοικούν στην 3η θέση με 32 βαθμούς. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπάκου στο 35′.