Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Νίκες για Ξάνθη και Τρίκαλα, ισοπαλία για Λεβαδειακό

Τα Τρίκαλα επικράτησαν με 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας και βρίσκονται στην κορυφή της Super League 2 μαζί με την Ξάνθη, που νίκησε με γκολ στις καθυστερήσεις (1-0) τον Ιωνικό, και τον Λεβαδειακό που ήρθε ισόπαλος (1-1) με τα Χανιά.

Η δράση στη Super League 2 συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς.

Για τη 2η αγωνιστική, τα Τρίκαλα πήραν τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας, ενώ και η Ξάνθη λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις και επικράτησε με το ίδιο σκορ του Ιωνικού. Αμφότερες βρίσκονται στην κορυφή και είναι ισόβαθμες (4 β.) με τον Λεβαδειακό, ο οποίος ήρθε ισόπαλος (1-1) με τα Χανιά.

Η ομάδα των Τρικάλων επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο θεσσαλικό ντέρμπι και χάρη σε τέρμα του Σταματής στο 52′ και πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη. Νίκη-θρίλερ πήρε η Ξάνθη, η οποία λύγισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων τον Ιωνικό χάρη σε γκολ του Καπνίδη και τον προσπέρασε στη βαθμολογία.

Τρίκαλα και Ξάνθη βρίσκονται στην κορυφή με 4 βαθμούς, όσους έχει και ο Λεβαδειακός, ο οποίος έμεινε στο 1-1 με τα Χανιά εντός έδρας. Στο 27′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπαρμπίγια, αλλά ο Λιάγκας με κεφαλιά στο 77′ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 και έφερε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά τα σημερινά (20/1) αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

ΟΦ Ιεράπετρας – Καραϊσκάκης 2-2

Διαγόρας – Παναχαϊκή 1-1

Τρίκαλα – Απόλλων Λάρισας 1-0

Ξάνθη – Ιωνικός 1-0

Λεβαδειακός – Χανιά 1-1

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.