Μία νέα πραγματικότητα διαμόρφωσε η Άλκμαρ στη βαθμολογία της Eredivisie, μετά την επικράτηση με 3-1 επί της Αϊντχόφεν στο Φίλιπς Στάντιον.

Ο Άγιαξ είναι ο μεγάλος νικητής, αφού θα έχει την ευκαιρία να αποσπαστεί με τρεις βαθμούς από τη δεύτερη θέση (Φιτέσε με 35β) και τέσσερις από την ηττημένη (34β.).

Αντίστοιχα, η Άλκμαρ μείωσε τη διαφορά στους 4 βαθμούς από τον Αίαντα (31β.), αν και με παιχνίδι περισσότερο. Ενδιάμεσα μεσολαβεί η τέταρτη Φέγενορντ με 33 πόντους.

Η Αλκμάρ άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με το πέναλτι του Κοουπμάινερς και ο ίδιος έκανε και το 0-2 στο 39’ με μυθικό τακουνάκι μετά από κόρνερ.

Στο 59′ λεπτό η Αϊντχόφεν μείωσε με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μαξ αλλά στο 90’ ο Στενχς έκανε το 1-3 με όμορφο σουτ από το ύψος του πέναλτι.