Εύκολη νίκη της Μπάρτσα στη Ρωσία (87-75)

Πατώντας… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα έφτασε σε εύκολη νίκη με 87-75 επί της ουραγού Χίμκι έχοντας κορυφαίους τους Χίγκινς και Κούριτς.

Εύκολο βράδυ είχε η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Χίμκι, όπως αναμενόταν, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να επικρατεί με 87-75 των ουραγών της Euroleague και να παίρνει την 13η της νίκη σε 19 ματς.

Πρώτοι σκόρερ για τους Καταλανούς ήταν οι Χίγκινς και Κούριτς (4/4 τρίποντα) με 18 πόντους έκαστος ενώ 12 είχε ο Σμιτς. Για την Χίμκι που ηττήθηκε για δέκατη σερί φορά στη διοργάνωση, ο Σβεντ πάλευε μόνος του και σταμάτησε στους 23 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Το ματς

Παρά το δυνατό της ξεκίνημα στο ματς (9-2) η Χίμκι δεν είχε ανάλογη συνέχεια με την Μπαρτσελόνα να μαζεύει τη διαφορά και να πηγαίνει στο 26-26 στο τέλος της περιόδου. Οι «μπλαουγκράνα» άρχισαν σιγά σιγά να ελέγχουν το ματς, προηγήθηκαν μέχρι και με +7 (38-45) και πήγαν στο ημίχρονο με +6 (48-54).

Εκεί που κρίθηκαν όλα ουσιαστικά ήταν στην τρίτη περίοδο. Η Μπαρτσελόνα με τους Κούριτς και Χίγκινς να κάνουν πάρτι, πήρε διψήφια διαφορά (60-73). Από κει και πέρα η απόσταση των δύο ομάδων όλο και αυξανόταν, η Μπάρτσα έφτασε και στο +20 (67-87) με τη Χίμκι να μαζεύει κάπως τη διαφορά στα τελευταία λεπτά για το 75-87 που ήταν το τελικά σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 48-54, 60-73, 75-87.

Έξαλλοι στη Μακάμπι: «Λέει ψέματα ο Αταμάν»

Πηγή της Μακάμπι απαντά σε όσα της προσάπτει ο Εργκίν Αταμάν.