Εφές – Άλμπα Βερολίνου 84-76 : Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ανεβασμένη Εφές

Μετά την Βιλερμπάν, η Εφές νίκησε και την Άλμπα Βερολίνου, ανεβαίνοντας στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague.

Βρίσκει ρυθμό και νίκες η Εφές Αναντολού. Η ομάδα του Αταμάν επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου στην Τουρκία, λίγες μέρες μετά τη… βόλτα στη Γαλλία και το ματς με τη Βιλερμπάν.

Οι Τούρκοι ανεβαίνουν στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague και πλέον βρίσκονται σε τροχιά οχτάδας με ρεκόρ 10-9. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 7-12, μετά και την αποψινή τους ήττα.

Για την Εφές, οι Μίτσιτς και Μόερμαν ήταν οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, με τον πρώτο να έχει 15 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο δεύτερος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Τζέισον Γκρέιντζερ ήταν ο καλύτερος για την Άλμπα, ολοκληρώνοντας το ματς με 17 πόντους 4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και κάνοντας ένα σερί 9-0, πήραν το προβάδισμα στο σκορ (24-32). Η Άλμπα έδειχνε να ελέγχει το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να τελειώσει το δεύτερο δεκάλεπτο στο +8 για τους Γερμανούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, τα πάντα άλλαξαν με την Εφές να γυρίζει τον διακόπτη. Ο Μπράιντ Ντάνστον έβαλε στα… καλάθια την Άλμπα, με την ομάδα του Αταμάν να παίρνει κεφάλι στο σκορ (51-49). Ο Μισιτς σημείωσε καθοριστικά καλάθια και η διαφορά έφτασε στο +9 (62-53). Οι Τούρκοι συντήρησαν μέχρι και το τέλος τη διαφορά που έχτισαν, πανηγυρίζοντας την 10η τους νίκη στην διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 36-44, 62-53, 84-76