Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Εύκολα η Κρίσταλ Πάλας (2-0)

Η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε χωρίς να δυσκολευτεί με 2-0 απέναντι στη Σέφινλντ Γιουνάιτεντ που παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις δύο βαθμούς…

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ η οποία παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις δύο βαθμούς, βλέποντας τον υποβιβασμό ακόμη περισσότερο… Έλαμψε ο Εμπερέτσι Έζε, ο οποίος σκόραρε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων και έκανε «γιο-γιο» την άμυνα του Γουάιλντερ.

Η Πάλας μπήκε σαφώς καλύτερα στον αγώνα και κατάφερε να βάλει από νωρίς τις βάσεις για το «τρίποντο». Μόλις στο 4ο λεπτό, η Κρίσταλ Πάλας πήρε κεφάλι στο ματς με τον Σουλπ να ανοίγει το σκορ και να βάζει μπροστά με 1-0 τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ρόι Χόντσον ήταν σαφώς καλύτερη και έβαλε στα καρέ της τη Σέφιλντ η οποία έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει. Μάλιστα ο Σουλπ λίγο έλειψε να σκοράρει και άλλο γκολ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά μακριά από την εστία του Ράμσντεϊλ.

Ο Έζε ήταν η κύρια πηγή κινδύνου για την Πάλας, καθώς δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην ομάδα της Σέφιλντ. Στην κυριολεκτικά τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Άγγλος εξτρέμ έβαλε «ταφόπλακα» στον αγώνα, καθώς έγραψε το 2-0 με ένα εκπληκτικό σόλο, φέρνοντας πιο κοντά στο «τρίποντο» την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την Κρίσταλ Πάλας να προσέχει τα μετόπισθεν και τη Σέφιλντ να απειλεί ελάχιστα. Οι γηπεδούχοι πάντως ήταν αυτοί που ήταν και πάλι πιο επικίνδυνοι, καθώς έφτασαν δύο φορές στην περιοχή των «λεπίδων», με τον Ράμσντεϊλ ωστόσο να κρατά το 2-0…

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι