Περίπατος για την Φενέρ (81-59)

Οι Τούρκοι επικράτησαν με 81-59 της Βιλερμπάν και πέτυχαν την 7η νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.

Χαμηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο της Βιλερμπάν για την Φενερμπαχτσέ, με την τούρκικη ομάδα να παίρνει εύκολα τη νίκη με 81-59, για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

Αυτή ήταν η 7η νίκη για τους γηπεδούχους, που είχαν πρωταγωνιστές τους Γιαν Βέσελι με τον Μάρκο Γκούντουριτς που είχαν από 16 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάιτι με 11 πόντους.

Μπήκε καλύτερα η Βιλερμπάν, αλλά…

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 19-11 της Φενέρ, με τους Τούρκους να μειώνουν στους 4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-19).

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές στην επίθεση και πίεσή στην άμυνα. Με ένα σερί 7-1 έφεραν το ματς στα ίσια (24-24) και στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +6 (38-32).

Πάτησε… γκάζι η Φενερμπαχτσέ

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς. Το +6 στο τέλος του δεύτερου δεκάλεπτου έφτασε στο +17 στο τέλος του τρίτου (59-42).

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τους παίκτες της Φενερμπαχτσέ να χαλαρώνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από τους Γάλλους, που το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν τη διαφορα. Η κόρνα της λήξης βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 81-59, με την Φενέρ να πετυχαίνει την 7η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 38-32, 59-42, 81-59