Εύκολα η ΑΕΚ (84-67)

Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του Άρη με 84-67 για την 8η αγωνιστική της Basket League, πέτυχε την 7η συνεχόμενη νίκη της και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Στην κορυφή της Basket League διατηρήθηκε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε άνετα του Άρη με 84-67 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, παραμένοντας αήττητη και στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάτι που ουσιαστικά τους έδωσε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ υπέστη διάστρεμμα νωρίς στην αναμέτρηση και αποχώρησε, ενώ πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Λάνγκφορντ με 16 πόντους.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Ένωση ξεκίνησε δυνατά και πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά με 4-0 και 8-4, αλλά ο Άρης έφτασε στην ισοφάριση με τον Ντεγκούζι, ενώ προηγήθηκε με τρίποντο του Τσάλμερς και μία βολή του Σλαφτσάκη (9-14). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τους Κατσίβελη και Κουζέλογλου, με τον Μορέιρα να κάνει το 15-16 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Άρης έφτασε στο +7 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (15-22), όμως οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά και μείωσαν στον πόντο με τον Μορέιρα (26-27). Οι Θεσσαλονικείς έκαναν πολλά συνεχόμενα λάθη στην επίθεση, η ΑΕΚ τα εκμεταλλεύτηκε και έχτισε ένα σερί 16-0. φτάνοντας στο 38-27.

Με τέσσερις σερί πόντους ο Κουζέλογλου μείωσε σε 38-31, αλλά Μορέιρα και Λάνγκφορντ απάντησαν, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 42-31.

Η Ένωση ήταν σταθερά μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο διατήρησε και αύξησε το προβάδισμά της. Ο Ματσιούλης έκανε το 46-33, ενώ ο Λάνγκφορντ ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους (56-40). Ο Ζήσης έκανε το 63-48 που έκλεισε την τρίτη περίοδο.

Δεν μπορούσαν να αλλάξουν και πολλά στην τελευταία περίοδο, με την ΑΕΚ προς το τέλος να αυξάνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.