Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Σολέ – ΑΕΚ 79-70 : Πλήρωσε το κάκιστο τέταρτο δεκάλεπτο

Πρώτη ήττα για την ΑΕΚ (79-70) στη Γαλλία, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να πληρώνει την εμφάνιση του τελευταίου δεκαλέπτου. Πολλά τα λάθη από τους «κιτρινόμαυρους», ξεχώρισε ο Μορέιρα.

Ναυάγιο της ΑΕΚ στη Γαλλία.

Η «Βασίλισσα» ηττήθηκε (79-70) από τη Σολέ, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να βρίσκεται πλέον στο 3-1 στον όμιλο του Basketball Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν λύσεις σε επίθεση και άμυνα και ουσιαστικά, πληγώθηκαν ανεπανόρθωτα από την εμφάνιση του τελευταίου δεκαλέπτου.

Πολλά τα λάθη από τους «κιτρινόμαυρους», με τους Μορέιρα και Λάνγκφορντ να τραβούν το… κουπί του σκοραρίσματος. Ο σέντερ της ΑΕΚ σημείωσε 19 πόντους, ενώ ο Αμερικανός είχε 22. Από την άλλη, ο Φοφανά έκανε μεγάλη ζημιά στη «Βασίλισσα», καθώς μέτρησε 22 πόντους.

Το ματς

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στα πρώτα λεπτά του ματς, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται. Με εύστοχες βολές του Χροβάτ και κάρφωμα του Φοφανά, η Σολέ έκανε το 10-7 στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Με λέι απ, ο Κρομά έδωσε αέρα έξι πόντων στους Γάλλους (16-10), με τον Ματσιούλις να κατεβάζει τη διαφορά με τρίποντο. Ωστόσο, ένα τρίποντο του Φοφανά και μια βολή από τον Στόκτον, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, με την Σολέ στο +7 (24-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 10 πόντους, με τον Χροβάτ να γράφει το 29-19 από τη γραμμή των 6.75. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Γιανίκ Μορέιρα, με τον σέντερ της ΑΕΚ να κάνει… πάρτι κάτω από τη ρακέτα των Γάλλων. Τρία συνεχόμενα εύστοχα σουτ για το 31-25, με τον 29χρονο παίκτη να γράφει το 35-30 με καλάθι και φάουλ.

Δύο μεγάλα τρίποντα του Ρογκαβόπουλου έφερα τη διαφορά στο καλάθι (40-38), με τον Γκίκα να πετυχαίνει ένα τρομερό buzzer beater τρίποντο για το 40-43, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70

ΣΟΛΕ: Φοφανά 22 (8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χρόβατ 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (5 ριμπάουντ), Κρομά 10, Στόκτον 14 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπλέικς 8 (2), Ντιαρά 2, Μακουντού.

ΑΕΚ: Γκίκας 10 (2), Λάνγκφορντ 22 (8/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Ματσιούλις 7 (1), Μορέιρα 19 (9/15 δίποντα, 1/1 βολή, 12 ριμπάουντ), Ζήσης (0/5 σουτ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Μαυροειδής, Μόουζες, Ρογκαβόπουλος 6 (2).

«Να’ τοι, να’ τοι οι πρωταθλητές»: Στην Ελλάδα τα «χρυσά μωρά» του Ολυμπιακού (pics)

Η αποστολή του Ολυμπιακού έφτασε πριν από λίγο στο «Ελ. Βενιζέλος» μετά την κατάκτηση του Youth League στο Final-4 της Ελβετίας.