Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2024
Εύκολα η Μπράγκα (2-0), πήρε το «καλό» εισιτήριο η Τότεναμ (2-0)

Η Μπράγκα έκανε το καθήκον της και έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στους ομίλους καθώς επικράτησε με 2-0 της Ζόρια. Νίκη για την Τότεναμ του Μουρίνιο που τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου, με τα «σπιρούνια» να επικρατούν με 2-0 της Άντβερμπ και να πηγαίνουν στην κλήρωση της Δευτέρας με το «καλό» εισιτήριο.

Μπράγκα – Ζόρια 2-0

Η Μπράγκα έκανε το καθήκον της, είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 2-0 της Ζόρια στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League, με τους Πορτογάλους να τερματίζουν στη δεύτερη θέση στον όμιλο της ΑΕΚ.

Ένα ανοιχτό παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, καθώς η Ζόρια δεν κλείστηκε και αγωνίστηκε για ακόμη μια φορά με το δικό της επιθετικό στιλ. Η Μπράγκα είχε την πρωτοβουλία των φάσεων ωστόσο δεν μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Τις δικές της φάσεις είχε και η ουκρανική ομάδα, με το πρώτο ημίχρονο πάντως να λήγει χωρίς τέρματα.

Οι γηπεδούχοι εν τέλει άνοιξαν το σκορ στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από μια φοβερή ατομική ενέργεια του Γκαλένο, η Μπράγκα έκανε το 1-0 με αυτογκόλ του Άμπου Χάννα. Λίγα λεπτά αργότερα η Μπράγκα σκόραρε και πάλι, με τον Μεδέιρος να περνάει μια εκπληκτική κάθετη πάσα στον Χόρτα και εκείνος να πλασάρει άψογα, γράφοντας το 2-0 στο 66ο λεπτό για τους Πορτογάλους.

Το 2-0 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα με την Μπράγκα να κάνει το καθήκον της και να περνάει στους «32» μαζεύοντας 13 βαθμούς.

Τότεναμ – Άντβερμπ 2-0

Η Τότεναμ χρειαζόταν τη νίκη ώστε να έπαιρνε την πρόκριση στους «32» ως πρώτη του ομίλου και το κατάφερε αν και δεν ήταν και τόσο εύκολο το παιχνίδι της. Τα «σπιρούνια» είχαν τις φάσεις τους, ωστόσο η Άντβερμπ στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο και το τελικό 2-0 το αποδεικνύει περίτρανα.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο είχε μερικές καλές φάσεις, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε από τον Κάρλος Βινίσιους στο 56ο λεπτό. Έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκάρεθ Μπέιλ και μια ασταθής επέμβαση του κίπερ της Άντβερμπ, ο πρώην φορ της Μπενφίκα πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε σε κενή εστία, γράφοντας το 1-0.

Στο 70ο λεπτό ο Λο Σέλσο «κλείδωσε» οριστικά το «τρίποντο» και την πρώτη θέση του ομίλου για την Τότεναμ. Ο Χάρι Κέιν έβγαλε τετ α τετ τον Αργεντίνο και εκείνος πλάσαρε υπέροχα, γράφοντας το 2-0 για τους spurs.

Η Τότεναμ κράτησε μέχρι τέλους το 2-0 και κατάφερε να περάσει ως πρώτη του ομίλου στους «32» της διοργάνωσης.