Περίπατος της Τσέλσι στην Ρωσία (4-0)

Η Τσέλσι πήρε μια εύκολη εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Κράσνονταρ για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Champions League.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Champions League πήρε η Τσέλσι η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 4-0 της Κράσνονταρ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου.

Η Κρασνοντάρ είχε μια καλή στιγμή στο 4ο λεπτό με το σουτ του Μπεργκ να περνά λίγο έξω από την εστία του Μεντί και στη συνέχεια οι «μπλε» απέκτησαν την κυριαρχία τους στον αγωνιστικό χώρο. Στο 13′ ο Κάιο έκανε πέναλτι στον Βέρνερ αλλά ο Ζορζίνιο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Σαφόνοφ.

Στο 37′ ο Χάντσον Οντόι πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, ο Σαφόνοφ έκανε κακή εκτίμηση και η Τσέλσι έκανε το 1-0, με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ δεν πάτησε το πόδι στο γκάζι αλλά καθάρισε το παιχνίδι με τρία γκολ στα τελευταία 15 λεπτά. Στο 75′ ο Μαρτίνοβιτς έκανε χέρι με την Τσέλσι να κερδίζει και δεύτερο πέναλτι και τον Τίμο Βέρνερ να κάνει το 2-0.

Στο 80′ ο Γερμανός τροφοδότησε τον Ζίγεχ ο οποίος πλάσαρε για το τρίτο γκολ των Λονδρέζων ενώ στο 90′ μπήκε το κερασάκι στην τετραώροφη τούρτα της Τσέλσι. Ο Έιμπραχαμ βρήκε εξαιρετικά τον Πούλισικ ο οποίος πλάσαρε για το 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Σαφόνοφ, Μαρτίνοβιτς, Ραμίρες, Γκαζίνσκι, Όλσον (82′ Σπέρτσιαν), Τσερνόφ, Σμολνίκοφ, Κάιο, Μπεργκ (87′ Σαμπουά), Ούτκιν (74′ Σουλεϊμάνοφ), Φιλένα

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Τσίλγουελ (81′ Έμερσον), Ζουμά, Ζορζίνιο (71′ Μάουντ), Κόβασιτς (71′ Καντέ), Χάντσον Οντόι (71′ Πούλισικ), Ζίγεχ (81′ Έιμπραχαμ), Βέρνερ, Χάβερτς

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.