Τον… σκότωσε γιατί τον αγαπούσε (97-89)

Με τον Νικ Καλάθη να κάνει «μαγική» εμφάνιση με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, η Μπαρτσελόνα νίκησε στην παράταση τον «σκληροτράχηλο» Παναθηναϊκό με 97-89 (75-75 κ.δ). Τραυματίστηκε ο Σάικς, βγήκε με πέντε φάουλ στο 35’ ο Παπαπέτρου.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με καλάθια των Παπαπέτρου, Ογκαστ, Παπαγιάννη και Μήτογλου προηγήθηκε γρήγορα με 8-2. Οι Πράσινοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη που έκαναν οι Μπλαουγκράνα,  ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (15-4).

Σε εκείνο το σημείο ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε τάιμ άουτ, με τις φωνές του Λιθουανού να ξυπνούν τους παίκτες της Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι με τέσσερις πόντους των Σμιτς, δύο του Καλάθη και δύο του Οριόλα μείωσαν στους 6 (12-18) και λίγο πριν την εκπνοή της περιόδου στους 5 (13-18) με 1/2 βολές του Σέρχι Μαρτίνεζ.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 8-0 και έφερε τα πάνω – κάτω, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (21-18). Οι Πράσινοι όμως αντέδρασαν άμεσα και με έξι πόντους του Φόστερ προηγήθηκαν με 24-21. Ο Νικ Καλάθης με τρίποντο ισοφάρισε σε 24-24 και από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (29-29, 34-35). Το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να έχει ισχνό προβάδισμα 36-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επιμέρους σερί 7-0 και να προηγείται με 42-36. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση και στο 25’ προηγήθηκε με 9 πόντους (41-50). Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα οι Πράσινοι ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (55-44).

Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο,  όμως, οι γηπεδούχοι επανήλθαν και μάζεψαν τη διαφορά. Με δύο τρίποντα από τους Καλάθι και Κούριτς μείωσαν στους 5 (50-55) και λίγο αργότερα στον έναν πόντο (54-55). Ο Παναθηναϊκός είχε πάθει μπλακ άουτ στην επίθεση, με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους μάλιστα να περνάει μπροστά στο σκορ με 56-55. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (58-58).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στην τελευταία περίοδο και με τέσσερις πόντους από τους Ερτέλ και Οριόλα έφτασε στο +4 (62-58). Ο Παναθηναϊκός όμως έβγαλε και πάλι αντίδραση. Με δύο πόντους από τον Ντίνο Μήτογλου και τρεις από τον Νέντοβιτς πέρασε μπροστά με 63-62. Ο Χίγκινς με δίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (64-63), αλλά ο Νέντοβιτς με νέο τρίποντο έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με 66-64.

Ο Καλάθης απάντησε με το ίδιο… νόμισμα για το 67-66 και λίγο αργότερα ο Ντέιβις με τέσσερις πόντους έκανε το 71-68 για τους Καταλανούς. Ο Κασελάκης μείωσε σε 71-70, αλλά ο Χίγκινς με 2/2 βολές έδωσε ξανά προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους (73-70). Ο Μήτογλου με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (73-72) και έδωσε δραματικό χαρακτήρα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με τον ίδιο τρόπο ο Ντέιβις έκανε το 75-72, αφήνοντας 17’’ στον Παναθηναϊκό για να εκδηλώσει επίθεση. Ο Κασελάκης πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση, κέρδισε φάουλ σε σουτ για τρεις πόντους και πήγες στις βολές. Εκεί αποδείχθηκε ψύχραιμος και με 3/3 ισοφάρισε σε 75-75. Στην  τελευταία επίθεση της Μπαρτσελόνα ο Χίγκινς δεν κατάφερε να σκοράρει και μοιραία το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τρίποντο το έξτρα πεντάλεπτο με τον Χάνγκα να κάνει το 78-75 και λίγο αργότερα ο Πουστοβόι με 1/2 βολές έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (79-75). Ο Φόστερ με τρίποντο  μείωσε στον πόντο (79-78), αλλά ο Κούριτς με νέο τρίποντο έστειλε και πάλι τη διαφορά στους τέσσερις (82-78). Ο Ντέιβις με 2/2 βολές έδωσε αέρα 6 πόντων στην Μπαρτσελόνα (84-78), αλλά ο Νέντοβιτς με τρίποντο μείωσε στους 3 (84-81). Στην επόμενη επίθεση ο Χάνγκα με νέο τρίποντο έκανε το 87-81 και λίγο αργότερα με καλάθι του Ντέιβις η Μπαρτσελόνα έκανε το 89-81, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 97-89.

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.