Μεγάλη νίκη της Ζενίτ στην Τουρκία

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πήρε την εκτός έδρας νίκη επί της Αναντολού Εφές με 73-69.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε εκτός έδρας την Αναντολού Εφές με 73-69 για την 1η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα της διοργάνωσης έχοντας έναν εξαιρετικό Πάνγκος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή με αυτοπεποίθηση στο παρκέ όταν προηγήθηκαν με 7-2 από το τρίποντο του Ρίβερς, ενώ όταν βρέθηκε πίσω με 10-9 πέτυχε ένα σερί 6-0 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 15-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβαίνουν και ισοφάρισαν σε 17-17 με τον Μπομπουά. Το ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 26-26. Η Εφές είχε 2/13 τρίποντα ενώ η Ζενίτ είχε 2/10.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές είχε το μομέντουμ του αγώνα και πέτυχε μαζεμένα τρίποντα με τον Σιμόν να βάζει τέσσερα σε επτά λεπτά. Έτσι οι γηπεδούχοι του Αταμάν έφτασαν στο 54-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα βρέθηκε μπροστά μέχρι και με 8 πόντους (61-53). Εκεί ήταν που ανέλαβε δράση για τη Ζενίτ ο Κέβιν Πάνγκος που με συνεχόμενα καλάθια ισοφάρισε σε 65-65 και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 4/4 βολές. Έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν έκαναν καλούς χειρισμούς στο παιχνίδι και η ρωσική ομάδα έφυγε νικήτρια με το υπέρ της 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-26, 54-49, 69-73

Συγκλονιστικός Μασούρας: «Για το Ριαθόρ στο 90′, για τη Γιουβέντους, για τη Μέταλιστ, για τη Γουλβς»

Κάτι χρωστούσε στον Ολυμπιακό η τύχη και η μπάλα και του το έδωσε εχθές, σύμφωνα με όσα είπε ο Γιώργος Μασούρας