Ολυμπιακός : Με ηγέτη τον Σλούκα «πάτησε» τη Μπάγερν

Ο Ολυμπιακός νίκησε στον μικρό τελικό την Μπάγερν Μονάχου με 82-68. Μεγάλη εμφάνιση από τον Σλούκα με 13 ασίστ, εξαιρετικός ο Λαρεντζάκης που είχε 13 πόντους, «σκέπασε» τα καλάθια ο Βεζένκοφ με 8 ριμπάουντ

Με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα ο Ολυμπιακός νίκησε στον μικρό τελικό του τουρνουά της Βαλένθια την Μπάγερν Μονάχου με 82-68 και κατέκτησε την τρίτη θέση. Ο διεθνής γκαρντ πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση απέναντι στη γερμανική ομάδα και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 ασίστ και 7 πόντους, ενώ παράλληλα είχε 3 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ.

Εξαιρετικός ήταν επίσης ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 13:40 λεπτά, έχοντας 13 πόντους με 2/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια ο Σάσα Βεζένκοφ, έχοντας 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν το ματς οι Μάρτιν (13π.), Πρίντεζης (12π.) και Παπανικολάου (10π.).

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στα βαριά… όπλα της Μπάγερν Μονάχου και δεν δέχθηκε σε καμία περίοδο πάνω από 20 πόντους.  Στην επίθεση οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα τα πήγαν εξαιρετικά, παρότι μάλιστα δεν αγωνίστηκε ο Βασίλης Σπανούλης.

Ο τεχνικός των Πειραιωτών άφησε εκτός 12άδας τον αρχηγό του Ολυμπιακού, με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει στις πλάτες του την ομάδα και να την οδηγεί στη νίκη. Από τους Βαυαρούς ξεχώρισαν οι Λούτσιτς και Τόμας με 11 και 10π. αντίστοιχα.

Η εικόνα του αγώνα:

Τα ποσοστά των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν τραγικά, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει στόχο έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον τα άσχημα ποσοστά των Πειραιωτών, αλλά και τα λάθη των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα στην επίθεση και προηγήθηκε με 10 πόντους (14-4) στο 8ο λεπτό, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-10.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν στις δύο πλευρές του παρκέ και μείωσαν στους 4 (15-19). Οι Γερμανοί όμως βρήκαν ρυθμό έξω από τα 6.75 μ. και με συνεχόμενα τρίποντα ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +10 (25-15), ενώ προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους (30-18). Η είσοδος του Μαρτίν βελτίωσε την άμυνα του Ολυμπιακού, με τους Κώστα Σλούκα, Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ να ανεβάζουν στροφές στην επίθεση και να μειώνουν τη διαφορά στον πόντο (31-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έσφιξε ακόμα περισσότερο την άμυνά του και «έπνιξε» τους Γερμανούς. Ο Κώστας Σλούκας έκανε… πάρτι στην επίθεση και με συνεχόμενες ασίστ έβαλε τους Ερυθρόλευκους μπροστά στο σκορ (38-34). Οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον διεθνή άσο να χαρίζει απλόχερα καλάθια στους συμπαίκτες του. Τα ποσοστά έξω από τη γραμμή του τριπόντου βελτιώθηκαν, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +12 (58-46), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 58-49.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Σλούκα να δημιουργεί και τους Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ να εκτελούν την άμυνα της Μπάγερν Μονάχου. Το τελικό 82-68 αποτυπώνει την κυριαρχία του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο και κάνουν τον Γιώργο Μπαρτζώκα να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση για την εμφάνιση των Σλούκα, Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ, αλλά και για την εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν οι Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 31-32, 58-49, 82-68

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 9 (1), Λαρεντζάκης 13 (3), Σλούκας 7 (1τρ., 13ασ.), Μάρτιν 13, Βεζένκοβ 12 (2), Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 10 (2), Τζένκινς, Έλις 3, ΜακΚίσικ 3.

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουέιλερ-Μπαμπ 3 (1), Μπόλντγουιν 7, Μπρέι 8 (2), Ρέινολντς 7, Τόμας 10 (1), Λούτσιτς 11 (2), Τζέντοβιτς 8 (2), Αμέιζ 3, Τζόνσον 7, Σίσκο 4, Γκραντ.

Κοβάσεβιτς: «Κανονικά στην Τουρκία η ρεβάνς με τη Φενέρ, δεν ανησυχούμε για την ασφάλεια»

Όσα είπε ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς για τη ρεβάνς με τη Φενέρμπαχτσε και την ασφάλεια στην Τουρκία