Παράσταση για έναν ρόλο ήταν η αναμέτρηση της Ισπανίας με την Ουκρανία. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και επικράτησε με το επιβλητικό 4-0. Δυο γκολ από τον Σέρχιο Ράμος, εγραψε ιστορία με το εθνόσημο ο Φατί, ενω το κερασάκι για τους Φούριας Ρόχας το έβαλε το νέο απόκτημα της Μάντσεστερ Σίτι, Φεράν Τόρες.

Η Ισπανία σε συνδυασμό με το 1-1 κόντρα στην Γερμανία βρίσκεται στην κορυφή του Group4 στο League, με 4 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα αναμετρηθεί με την Ελβετία.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο αρχηγός της Ρεάλ Μαδρίτης ευστόχησε σε πέναλτι, ενώ στο 29’ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα ο Φατί με ωραίο τελείωμα έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε με ωραίο πλασέ ο Φεράν Τορές.

Εν αντιθέσει με την Ισπανία, η Γερμανία δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ελβετίας, μένοντας στο 1-1 στην Βασίλεια. Ο Γκουντογκάν άνοιξε το σκορ για τα πάντσερ, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με τον Βίντμερ.

Πλέον, η ομάδα του Λεβ έμεινε στην τρίτη θέση του ομίλου με 2 βαθμούς, με την Ουκρανία να βρίσκεται στην δεύτερη θέση.