Ρόκετς - Μπακς 120-116: Τρομακτικός, αλλά μοιραίος ο Γιάννης

Ρόκετς – Μπακς 120-116: Τρομακτικός, αλλά μοιραίος ο Γιάννης

Οι Μπακς κατάφεραν να ηττηθούν με 120-116 από τους Ρόκετς, καθώς απώλεσαν διαφορά 8 πόντων στα τελευταία τρία λεπτά με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι απίστευτος αλλά και μοιραίος στο τέλος.

Οι Μπακς ηττήθηκαν για πρώτη φορά μετά την επανέναρξη του ΝΒΑ, από την παρέα των Χάρντεν και Γούστμπρουκ. Τα έχασαν ουσιαστικά ένα δικό τους παιχνίδι κόντρα στους Ρόκετς, αφού απώλεσαν διαφορά 8 πόντων στο τελευταίο τρίλεπτο, γνωρίζοντας την ήττα με 116-120, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι τρομακτικός αλλά και μοιραίος στο φινάλε στερώντας μια μεγάλη νίκη από τους Μπακς.

Οι Μπακς ήταν μπροστά με 112-104 και ήταν αγκαλιά με τη νίκη, όμως με ένα σερί οι Ρόκετς πέρασαν μπροστά με 113-112. Το παιχνίδι με 24 δεύτερα να μένουν ήταν και πάλι στα χέρια των ελαφιών μετά από εύστοχο καλάθι του Γιάννη που έκανε το 116-115.

Όμως ο Greek Freak έκανε λάθος πάσα με το σκορ να είναι 117-116 για τους Ρόκετς και έτσι ο Χάουζ που πήγε στις βολές έκανε το 119-116. Στη συνέχεια ο Μίντλεντον δεν ήταν εύστοχος για τρεις και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με το σκορ να είναι 120-116.

Κορυφαίος στο ματς ήταν ο Αντετοκούνμπο με 36 πόντους με 14/25 σουτ (2/5 τρίποντα), 6/9 βολές, 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κόψιμο σε μόλις 33 λεπτά συμμετοχής. Ο Κρις Μίντλετον με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ ακολούθησε τον Γιάννη, με τον Μπρουκ Λόπεζ να προσθέτει 23 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Ρόκετς, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 31 πόντους, ο Τζέιμς Χάρντεν 24 πόντους (αλλά με 5/14 σουτ) και ο Ντάνουελ Χάουζ 16 πόντους.

Μπακς: Μίντλετον 27, Αντετοκούνμπο 36, Μ. Λόπεζ 23, Μάθιους 3, ΝτιΒιντσέντζο 9, Χιλ 5, Γουίλιαμς 4, Μπράουν, Κόρβερ 5, Ρ. Λόπεζ 2, Γουίλσον, Ιλιασόβα 2.

Ρόκετς: Χάουζ 16, Τάκερ 11, Κόβινγκτον 15, Γουέσμπρουκ 31, Χάρντεν 24, ΜακΛεμόρ 9, Γκριν 9, Ρίβερς 5.

Σάλος με τον Ρούντιγκερ: Αντιδράσεις για ποστάρισμά του που παραπέμπει σε… ISIS

Ο Αντόνιο Ρούντιγκερ έχει ξεσηκώσει αντιδράσεις με ένα ποστάρισμά του με αφορμή το Ραμαζάνι.