![Κοροναϊός : Αλλάζει σήμερα το όριο των ανέπαφων συναλλαγών](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/03/pos-2-1.jpg)
Κοροναϊός : Αλλάζει σήμερα το όριο των ανέπαφων συναλλαγών
Για συναλλαγές πέραν του ποσού των 50 ευρώ θα συνεχίσει να ζητείται από τον κάτοχο της κάρτας η πληκτρολόγηση του ΡΙΝ του στο POS
Spotlight
-
Πολύ υψηλός κίνδυνος φωτιάς στη νησιωτική Ελλάδα
-
Σπίρτζης για Πολάκη: Οι διαγραφές δεν αποτελούν λύση – Οι διενέξεις πρέπει να λύνονται με διάλογο
-
Βούτυρο στο ψωμί της Κάμαλα η ισχυρή ανάπτυξη στις ΗΠΑ
-
Πέθανε η αστέρας του YouTube Tatyana Ozolina - Το ταξίδι στην Ελλάδα και το μοιραίο τροχαίο στην Τουρκία
Στην αύξηση του ορίου των ανέπαφων συναλλαγών με κάρτες χωρίς τη χρήση ΡΙΝ, από τα 25 στα 50 ευρώ, προχωρούν από σήμερα οι ελληνικές τράπεζες, στο πλαίσιο των μέτρων για τον περιορισμό της διασποράς του κοροναϊού.
Η Ελληνική Ένωση Τραπεζών εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία σημειώνει πως «οι τράπεζες μέλη της ΕΕΤ, στο πλαίσιο της διαρκούς συνδρομής τους για τον περιορισμό των επιπτώσεων του κορωνοϊού (COVID-19), στη δημόσια υγεία και τη συναλλακτική πρακτική, αυξάνουν από τη Δευτέρα 30 Μαρτίου και έως την Κυριακή 31 Μαΐου 2020 το όριο των ανέπαφων (contactless) συναλλαγών καρτών χωρίς τη χρήση ΡΙΝ στο ύψος των 50 ευρώ, έναντι 25 ευρώ που ίσχυε μέχρι σήμερα».
Το συγκεκριμένο μέτρο, σύμφωνα με την Ένωση είναι προσωρινής εφαρμογής και συγκεκριμένα για τους επόμενους δυο μήνες και εκτιμάται ότι ποσοστό μεγαλύτερο του 80% των συναλλαγών σε καταστήματα τροφίμων, πρατήρια καυσίμων και φαρμακεία θα μπορεί να πραγματοποιηθεί χωρίς την πληκτρολόγηση του ΡΙΝ από τον κάτοχο της χρεωστικής, πιστωτικής και προπληρωμένης κάρτας.
Με τον τρόπο αυτό ελαχιστοποιείται σημαντικά η φυσική επαφή των κατόχων καρτών με το πληκτρολόγιο του POS.
Υπενθυμίζεται ότι όλες οι συναλλαγές, ανεξαρτήτως ορίου ποσού, πραγματοποιούνται ανέπαφα χωρίς να παραδίδεται η κάρτα πληρωμών στον εκάστοτε υπάλληλο του καταστήματος που διενεργείται η συναλλαγή.
Προσοχή! Για συναλλαγές πέραν του ποσού των 50 ευρώ θα συνεχίσει να ζητείται από τον κάτοχο της κάρτας η πληκτρολόγηση του ΡΙΝ του στο POS.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις