Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουότφορντ 3-0

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Μπρούνο Φερνάντες να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ επικράτησε με 3-0 της Γουότφορντ, ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση. Εύκολη νίκη και για τη Γουλβς απέναντι στη Νόριτς.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-0 της Γουότφορντ για την 27η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, έφτασε τους 41 βαθμούς, ανέβηκε στην πέμπτη θέση και απέκτησε πλεονέκτημα για την έξοδο στο Champions League σε περίπτωση που ισχύσει ο αποκλεισμός της Μάντσεστερ Σίτι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Γιουνάιτεντ ήταν ο Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του και έδωσε τις ασίστ για τα άλλα δύο. Στο 42ο λεπτό ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, Φόστερ. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 52′ η Γουόφορντ πέτυχε γκολ με τον Ντίνι, το οποίο ακυρώθηκε, καθώς ο Κάθκαρτ βρήκε την μπάλα με το χέρι. Έξι λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Φερνάντες έδωσε κάθετα στον Μαρσιάλ, ο οποίος με πολύ όμορφη προσπάθεια έκανε το 2-0 για τη Γιουνάιτεντ. Στο 75′ ο Γκρίνγουντ έκανε το 3-0 με πολύ ωραίο πλασέ, έπειτα από πάσα του Μπρούνο Φερνάντες.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Γουλβς της Νόριτς, μειώνοντας την απόστασή της από την πέμπτη θέση στους δύο βαθμούς. Ο φορμαρισμένος Ντιόγκο Ζότα έκανε το 1-0 στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 2-0 στο 30′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ραούλ Χιμένες στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης. Για τους «λύκους» στον πάγκο έμεινε ο Ντάνιελ Ποντένσε.

Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής

Σάββατο (22/02)

Τσέλσι-Τότεναμ 2-1
(15′ Ζιρού, 48′ Αλόνσο – 89′ αυτ. Ρούντιγκερ)

Μπέρνλι-Μπόρνμουθ 3-0
(53′ Βίντρα, 61′ πεν. Ροντρίγκες, 87′ ΜακΝιλ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουότφορντ 3-0
(42′ πεν. Φερνάντες, 58′ Μαρσιάλ, 75′ Γκρίνγουντ)

Γουλβς-Νόριτς 3-0
(19′, 30′ Ζότα, 50′ Χιμένες)

Άρσεναλ-Έβερτον (18:30)

Δευτέρα (24/02)

Λίβερπουλ-Γουεστ Χαμ (22:00)

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-79: Ξέσπασε και ισοφάρισε σε 1-1

Ο Παναθηναϊκός πάτησε… γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 95-79 της Μακάμπι, με τους Πράσινους να ισοφαρίζουν σε 1-1 τη σειρά των playoffs.