«Χρυσός» ο Πετρούνιας στη Μελβούρνη

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Μελβούρνης με βαθμολογία 15.066 και πλέον θέλει ακόμη δύο χρυσά σε Μπακού και Ντόχα, για να βρεθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Το πρώτο βήμα για τον Λευτέρη Πετρούνια έγινε.

Ο έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Μελβούρνης με βαθμολογία 15.066 και πλέον θέλει το χρυσό σε Μπακού (12-15/3) και Ντόχα (18-21/3), για να βρεθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το καλοκαίρι.

Εκτός από τις πρωτιές, όμως, ο Πετρούνιας θα χρειαστεί και βαθμολογία μεγαλύτερη από το 15.217, ώστε να βρεθεί στην πρωτεύουσα της Ιαπωνίας και να υπερασπιστεί το χρυσό που κατέκτησε στο Ρίο το 2016.

Ήδη με την πρώτη του νίκη, πάντως, ο Λευτέρης Πετρούνιας, που είχε λείψει από σχεδόν όλους τους προηγούμενους αγώνες λόγω τραυματισμού, κάλυψε τη διαφορά πόντων από το βρετανό Τάλοχ και έστειλε το μήνυμα ότι, στη χειρότερη περίπτωση, θα εξασφαλίσει τουλάχιστον τη δεύτερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη, η οποία υπό προϋποθέσεις μπορεί επίσης να τον στείλει στο Τόκιο ως επιλαχόντα.

Χαμζά Γιλμάζ (Τουρκία) 12.700

«ΧΡΥΣΟΣ» Ο ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΗΣ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗΣ!

ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΟΣ ο Eleftherios Petrounias, κατέκτησε πανηγυρικά το ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ 🥇 στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης της Μελβούρνης, με 15,066 βαθμούς στον τελικό των κρίκων! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον Έλληνα πρωταθλητή, που συνεχίζει δυνατά την προσπάθειά του για την Ολυμπιακή πρόκριση! 👏 🇬🇷 #petrounias #rings #lordooftherings #gymnastics #hellenicgymnastics #roadtotokyo2020 #MelbWC20 #GymnasticsWorldCup

Δημοσιεύτηκε από Hellenic Gymnastics Federation στις Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2020

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»