Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – Μπαρτσελονέτα 9-15

Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν στο Παπαστράτειο με 15-9 από την Μπαρτσελονέτα.

Δεν τα κατάφερε απέναντι στην πανίσχυρη Μπαρτσελονέτα ο Ολυμπιακός, με τους Ερυθρόλευκους να γνωρίζουν την ήττα στο Παπαστράτειο με 15-9.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου πλήρωσε το κακό ξεκίνημα και ηττήθηκε από τους Ισπανούς. Μια ήττα που είχε ως αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να πέσουν από την κορυφή του Α ομίλου.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου προηγήθηκαν με 4-1, ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +4 (2-6).

Στην τρίτη περίοδο οι Ισπανοί ανέβασαν τη διαφορά στα 6 γκολ (2-8), με τον Ολυμπιακό να μαζεύει τη διαφορά (6-9). Στο τέταρτο οκτάλεπτο η Μπαρτσελονέτα ήταν πιο αποτελεσματική και πετυχαίνοντας έξι γκολ επικράτησε με 15-9 των Πειραιωτών.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας του Ολυμπιακού μετά από τον Απρίλιο του 2017. Επόμενος αντίπαλος για τους Ερυθρόλευκους η Σπαντάου την Τετάρτη 4/3 στις 19:00.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 1-2, 4-3, 3-6.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Γιόκοβιτς 1, Μπουλιούμπασιτς, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Γούνας 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Μίτροβιτς 3, Ζιβογίνοβιτς

Μπαρτσελονέτα (Ζέσους Μαρτίν): Λόπεζ Πινέδο, Ντε Τόρο, Γκρανάδος 3, Μούνιαριθ 4, Μποντέγκας, Λαρούμπε, Άλεξιτς 1, Φερνάντες, Ταχούλ 1, Περόνε 5, Μάγιαρακ, Μπούστος 1, Λινάρες

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι