Ολυμπιακός Β’ – Οίαξ Ναυπλίου 73-67

Η αναπτυξιακή ομάδα των Ερυθρόλευκων με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο επικράτησε της ομάδας του Ναυπλίου έχοντας ως κορυφαίους του Πέτρο Μελισσαράτο και Αλέξανδρο Νικολαΐδη.

Μία ακόμα νίκη για να έρθει κοντά στα πλέι οφ της ανόδου κατέκτησε η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 73-67 του Οίακα Ναυπλίου, χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο πρωταγωνίστησε ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης με 13 πόντους, 5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ καλός ήταν και ο Πέτρος Μελισσαράτος με 16 πόντους και 7/7 δίποντα.

Οι παίκτες του Τσαλδάρη ήταν από νωρίς μπροστά στο σκορ και προηγήθηκαν με τον Μελισσαράτο (13-11) και τον Νικολαΐδη (15-13), με το δεκάλεπτο πάντως να κλείνει ισόπαλο με τον Παπαντωνίου να πραγματοποιεί το 19-19.

Η ομάδα του Ναυπλίου έστειλε το παιχνίδι στους 5 πόντους (19-24), με τον Κουμπούρα αργότερα να πετυχαίνει το τρίποντο για το 30-34, με το 35-35 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Οίαξ κυριάρχησε και με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Παρά το 40-37 του Τζόλου, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 14-2 επιμέρους σκορ, με τους Κουμπούρα και Σιμιτζή να πρωταγωνιστούν για το 42-51. Ο Ολυμπιακός Β’ είδε τον Μελισσαράτο να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες για το 47-53, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 48-53 από βολές του Ποκουσέφσκι.

Οι Ερυθρόλευκοι πλησίασαν στον πόντο με τους Νικολαΐδη και Μελισσαράτο, με το νεαρό γκαρντ να είναι και ο παίκτης που οδήγησε την ομάδα του στο 58-53 μετά από κλέψιμο και κάρφωμα, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα εντυπωσιακό 10-0. Χρηστίδης και Τζόλος ακολούθησαν για το 68-59, με τον Μελισσαράτο και τον Νικολαΐδη να επιμένουν και να τελειώνουν με συνοπτικές διαδικασίες το ματς στέλνωντάς το στο 73-63, με τον Οίακα απλά να μειώνει.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.