Παναθηναϊκός: Έσπασε το σερί σκοραρίσματος του ΠΑΟΚ και κράτησε δικό του το ρεκόρ

Η άμυνα- ατσάλι που έχουν δημιουργήσει οι «πράσινοι» έβαλε στοπ στο μεγάλο σερί του Δικεφάλου και διαφύλαξε ένα ρεκόρ δεκαετιών για το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ με τον ΠΑΟΚ και η ομάδα του Γιώργου Δώνη επικράτησε δίκαια με 2-0. Μια νίκη και κυρίως ένα σκορ που έχουν τη δική τους σημασία.

Όσο για το σερί του ΠΑΟΚ, είχε ξεκινήσει στις 31 Μαρτίου του 2018 όταν είχε νικήσει με 2-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, με τελευταίο ματς χωρίς γκολ, το περιβόητο κόντρα στην ΑΕΚ, στις 11 Μαρτίου του 2018.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έφτασε τις πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα χωρίς μάλιστα να δεχτεί γκολ. Πλέον μετράει 466 λεπτά με μηδέν παθητικό και τελευταίος που σκόραρε κατά των «πράσινων» είναι ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 74ο λεπτό του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Αναλυτικά τα ματς είναι: το 3-0 με Πανιώνιο, το 1-0 στην Ξάνθη, το 3-0 με τον Ατρόμητο, το 2-0 στην Λάρισα και φυσικά το 2-0 επί του ΠΑΟΚ. Την προηγούμενη φορά που είχε πετύχει πέντε σερί νίκες ήταν στο ξεκίνημα του περσινού πρωταθλήματος όταν είχε νικήσει κατά σειρά την Ξάνθη (0-1), τη Λαμία (3-1), την ΑΕΛ (1-3), τον Λεβαδειακό (3-0) και τον ΠΑΣ Γιάννινα (2-1), μέχρι να έρθει ισόπαλος με τον Αστέρα στην Τρίπολη (1-1) στην έκτη αγωνιστική.

Τελευταία φορά που για πέντε σερί ματς πρωταθλήματος δεν δέχθηκε γκολ ο Παναθηναϊκός, ήταν στα playoffs της περιόδου 2014/15. Τότε οι «πράσινοι» δεν είχαν δεχτεί κανένα γκολ στα πέντε πρώτα από τα έξι αυτά παιχνίδια με Αστέρα (0-4, 0-0), Ατρόμητο (2-0) και ΠΑΟΚ (0-1, 2-0) μέχρι να χάσουν την τελευταία αγωνιστική στο Περιστέρι (2-0).

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.