ΑΕΚ – Ολυμπιακός 26-18

Η ΑΕΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 26-18 στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ και με δύο νίκες πήρε την πρόκριση για τον τελικό Κυπέλλου στο χάντμπολ εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Διομήδη Άργους.

Το τέταρτο Κύπελλο στην ιστορία της θα διεκδικήσει η ΑΕΚ στις 14 ή 15 Μαρτίου καθώς επικράτησε με 26-18 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και με δύο νίκες πήρε την πρόκριση για το μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Διομήδη Άργους χωρίς να έχει γίνει ακόμη γνωστό το μέρος.

Όσο για το παιχνίδι η Ένωση ήταν ανώτερη και από το ξεκίνημα έδειξε τις διαθέσεις της. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα κι έφτασε σε μια άνετη επικράτηση κόντρα στους «ερυθρόλευκους». Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο τερματοφύλακας Μίλαν Κοτσάνοβιτς, ο οποίος απέκρουσε 5 πέναλτι υψώνοντας τείχος στην εστία του.

Μετά το αρχικό 1-1 η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 4-1 λίγο πριν το πρώτο δεκάλεπτο και με όπλο την άμυνά της άρχισε να χτίζει μια διαφορά. Μπουνέτα και Αραμπατζής ήταν σε εξαιρετικό βράδυ επιθετικά και από την άλλη κυρίως με τον Τσίλη ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ. Στο 21′ η διαφορά έφτασε στα έξι γκολ (12-6) και το ημίχρονο τελείωσε στο 14-10.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση συνέχισε να έχει τον έλεγχο και σταδιακά να αυξάνει τη διαφορά της. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 19-16 στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου αλλά με τέσσερα σερί γκολ η ΑΕΚ έφτασε στο +7 (23-16) και το ματς είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «κιτρινόμαυρους» να επικρατούν με 26-18.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 8-3, 10-5, 12-8, 14-10 (ημιχρ.), 15-11, 18-14, 21-16, 22-16, 24-17, 26-18.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 7, Δομπρής 1, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Μόγια 6, Χιμένεθ 1, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 1, Άρσιτς, Μπουνέτα 6, Γιόσμου 1, Κριτσιοτόϊου, Χόγκας, Κεδέρης

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Καραμπουρνιώτης 1, Τζηράς, Τζέριτς 5,  Μπάγιος 1, Δεληχρήστος, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 4, Καρβάτσκι 4, Μούγιτς, Μάλλιος 2, Σανίκης 1, Όστοϊτς

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.