Τρίτη 16 Απριλίου 2024
ΑΕΚ – Μπαντίρμα 84-96

Κάκιστη η Ένωση στο... αδειανό και κρύο ΟΑΚΑ και μπλέκει αναφορικά με την πρώτη θέση για το απόλυτο αβαντάζ έδρας για το Final 4.

Με τέτοια εικόνα δεν μπορεί να περιμένει και περισσότερα.

Έχοντας στο νου της περισσότερο τον αντί-Σαντ Ρος και να βρει τον τρόπο να φέρει τον παίκτη που θα την τονώσει με ποιοτητα, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Μπαντίρμα, χάνοντας στο αδειανό ΟΑΚΑ με 96-84, έχοντας την δεύτερη σερί ήττα της μετά το κακό ματς στο Βέλγιο με την Αντβέρπ.

Αυτό το αποτέλεσμα την βάζει σε περιπέτειες αναφορικά με την πρώτη θέση, η οποία δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας πριν το Final 4 του BCL.

Οι 27 πόντοι του Λάνγκφορντ δεν ήταν αρκετοί, με την Μπαντίρμα να είναι μπροστα απο τα μέσα της πρώτης περιόδου και να κερδίζει στα ίσα την ομάδα του Παπαθεοδώρου, κάνοντας την μεγαλύτερη ζημιά στην τρίτη περίοδο.

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο από την τούρκικη ομάδα.Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρότι προηγήθηκε με 14-9 στο εξάλεπτο της αναμέτρησης με δίποντο του Μασιούλις, ειδε την Μπαντίρμα και συγκεκριμένα τους Τέρι και Σμιθ να της δημιουργούν προβλήματα, με τον Χάμερ να πραγματοποιεί το 14-18 στο ΟΑΚΑ.

Γιαννόπουλος από τη μία και Σμιθ απο΄την άλλη διαμόρφωσαν το 17-21 για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-21 με εύστοχο τρίποντο του Μασιούλις.

Η ΑΕΚ προσωρινά γύρισε την κατάσταση προς το μέρος της. Αρχικά με τον Ρέι και στην συνέχεια με τον Γιαννόπουλο η Ένωση είχε το σκορ που τόσο πολύ έψαχνε,με τον Έλληνα φόργουορντ να της δίνει το προβάδισμα με πέντε πόντους (32-27).

Οι Τούρκοι δεν το άφησαν το παιχνίδι, πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και ο Χαλτάλι μείωσε στους 2 (37-35) με κάρφωμα. Το νέο τρίποντο του ανανεωμένου Ρέι έκανε το 40-35, αλλά Οντσέλ και Σενγκούν ισοφάρισαν (40-40), με τον Χαλτάλι να επανεμφανίζεται και να σκοράρει τέσσερις σερί πόντους για το 42-44, με τον Καλινόσκι να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 42-47 στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ήταν λες και δεν βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο. Λες και έμεινε στα αποδυτήρια.  Η Μπαντίρμα επιβλήθηκε απόλυτα στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Χέιζερ να στείλει για πρώτη φορά την διαφορά στους 11 πόντους με τρίποντο (54-65).

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, με την Ένωση να μένει χωρίς σκορ για τουλάχιστον τέσσερα λεπτά. Το σερί της Μπαντίρμα έφτασε στο 12-0 για να είναι η ΑΕΚ από το πουθενά στο -18 (54-72), με τον Τσάλμερς και τον Λάνγκφορντ να μειώνουν προσωρινά και την περίοδο να κλείνει στο 59-74.

Η Ένωση ανέβασε στροφές. Γρήγορα ροκάνισε τη διαφορά, ο Λάνγκφορντ ήταν η αιτία να πέσει το ματς στο 67-76 αλλά και το 69-76, ενώ παρότι η Μπαντίρμα πήρε εκ νέου… κεφάλι με +11 (69-80), ο  Ρέι έκανε το 73-80.

Ενα ακόμα 4-0 των Τουρκων έστειλε την διαφορά στους 11 (73-84), με την Ένωση να έχει στερέψει από λύσεις, να έχει προβληματική άμυνα και αυτό να το εκμεταλλεύεται με κάθε τρόπο η τουρκικη ομάδα.

Ο Χάμερ πραγματοποίησε το +13 (79-92), με 2 λεπτά να απομένουν για το τέλος. Τα οποία ήταν διαδικαστικα. Οτι και να έψαχνε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν ήταν αρκετό και η Μπαντίρμα έβαλε σε μπελάδες την Ενωση.

8 Ιουλίου-15 Απριλίου: τόσο διάστημα περίμενε ο Σλούκας…

Η μετακίνηση του Κώστα Σλούκα στον Παναθηναϊκό και η ανακοίνωση στις 8 Ιουλίου ήταν μια στιγμή που έφερε δονήσεις στο ελληνικό και ευρωπαϊκό μπάσκετ.