Άρσεναλ- Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0

Η Άρσεναλ επικράτησε εύκολα 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον Παπασταθόπουλο να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ της Γιουνάιτεντ

Η Άρσεναλ επικράτησε εύκολα 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έσπασε το… ρόδι με τον Αρτέτα στον πάγκο της, επιστρέφοντας στις επιτυχίες ύστερα από 4 αγωνιστικές.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην φάση των 32 του Γιουρόπα Λιγκ, ήταν καλύτερη και πήρε μια σημαντική νίκη, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο μάλιστα να είναι από τους πρωταγωνιστές των κανονιέρηδων.

Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός ήταν στην βασική εντεκάδα της Άρσεναλ και πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Άρσεναλ καθώς ο Πεπέ άνοιξε το σκορ στο όγδοο λεπτό για τους γηπεδούχους και στο 42′ ο Παπασταθόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τους πρωτευουσιάνους.

Οι λονδρέζοι επέστρεψαν στις νίκες και ο νέος τεχνικός της Άρσεναλ, Μιγκέλ Αρτέτα είχε κάθε λόγο να πανηγυρίσει την επικράτηση της ομάδας του επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Σωκράτης, Λουίς, Κολάσινατς (69’ Σάκα), Μέιτλαντ-Νάιλς, Τορέιρα, Τζάκα, Εζίλ, Πεπέ (62’ Νέλσον), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (82’ Γκεντουζί).

Μαν. Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Ουάν-Μπισάκα, Φρεντ, Μάτιτς (81’ Μάτα), Τζέιμς (58’ Γκρίνγουντ), Λίνγκαρντ (58’ Περέιρα), Ράσφορντ, Μαρσιάλ.