Κυριακή 28 Απριλίου 2024
ΠΑΟΚ – Σομπατέλι 80-89

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή αλλά η Σομπατέλι πήρε τη νίκη με 80-89 στην Πυλαία και πλέον το έργο των «ασπρόμαυρων» για πρόκριση στην επόμενη φάση γίνεται πολύ δύσκολο.

Ακόμη μια ήττα για τον ΠΑΟΚ που πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο σε Ελλάδα και Ευρώπη με την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη να ηττάται με 80-89 από την Σομπατέλι στην Πυλαία και πλέον οι ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση έγιναν ελάχιστες.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Σμιθ πάλευε σχεδόν μόνος του για τον Δικέφαλο που ξεκίνησε άσχημα το ματς με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 7-2 στο ξεκίνημα και 26-21 στην πρώτη περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στη δεύτερη περίοδο, έφερε το ματς στο πόντο με 29-30 αλλά ένα 7-0 της Σομπατέλι έφερε το σκορ στο 29-37 με τη διαφορά όλο και να αυξάνεται έκτοτε και το ημίχρονο να βρίσκει τους «ασπρόμαυρους» στο -14 με 37-51.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σμιθ βρήκε συμπαραστάτη στο σκοράρισμα στο πρόσωπο του Σαρικόπουλου κι έτσι ο ΠΑΟΚ αν και η διαφορά έφτασε στο -17 (46-63) μάζεψε κάπως τα πράγματα με το τέλος της περιόδου να βρίσκει την Σομπατέλι να προηγείται με 63-54.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ επιχείρησε την τελική του αντεπίθεση, έφερε το ματς στον πόντο με 66-67 χάρη στον Σαρικόπουλο αλλά ένα 11-0 των φιλοξενούμενων ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι με τις προσπάθειες του Δικεφάλου στο τέλος για να γυρίσει το ματς, να πέφτουν στο κενό.

Δεκάλεπτα: 21-26, 37-51, 54-63, 80-89

Μεγαλώνει ο μύθος του Ολυμπιακού: 42ος ευρωπαϊκός τελικός

O oργανισμός του Ολυμπιακού συνεχίζει να γράφει ιστορία και μετά την τεράστια επιτυχία της ομάδας χάντμπολ, έφτασε τους 42 ευρωπαϊκούς τελικούς.