Ο Σφαιρόπουλος κέρδισε τον Ιτούδη

Η Μακάμπι των απουσιών, επέστρεψε στο ματς όταν έπρεπε και πήρε μία νίκη με την υπογραφή του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Τρομερός ο Ουίλμπεκιν με 22 πόντους, κατάθεση ψυχής απο τον Χάντερ με 22 πόντους

Έσπασαν πραγματικά καρδιές στο Τελ Αβίβ. Η πληρότητα της ΤΣΣΚΑ απέναντι στο «refuse to lose» της αποδεκατισμένης από τους τραυματισμούς, Μακάμπι. Και στην μέση; Δύο Έλληνες προπονητές. Η κόντρα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με τον Δημήτρη Ιτούδη.

Και ο τελικός νικητής;  Η Μακάμπι Τελ Αβίβ που αποδεικνύει κάθε φορά ότι έχει επιστρέψει για τα καλά στο ευρωπαϊκό στερέωμα, επικρατώντας με 90-80 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 11 πόντους. Κορυφαίος για τους νικητές ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε ο ψυχωμένος Οθέλο Χάντερ με 20.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου έπαιζε χωρίς τους Μπλακ, Κάσπι, Ντι Μπαρτολομέο και Ουόλτερς, με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν 10άδα! Και όμως η καρδιά που έδειξε η Μακάμπι, θύμισε ως ένα σημείο Ολυμπιακό, γαλόνι του Έλληνα τεχνικού που έχει φέρει άλλον αέρα στους Ισραηλινούς, οι οποίοι αρνούνται να χάσουν.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή της αναμέτρησης, με τον ελληνικό πόλεμο των δύο πάγκων καλά να κρατεί στο Τελ Αβίβ. Ο Ελάιζα Μπράιαντ έδωσε ένα προσωρινό προβάδισμα στην Μακάμπι (17-14), όμως Χάινς και Μπέικερ, ήταν ο λόγος για να περάσει μπροστά η ΤΣΣΚΑ με δύο (17-19). Ο Τζέιμς έστειλε την διαφορά στους 5 (17-22), ο Ζούσμαν σκόραρε για να ακολουθήσει το 7-0 σερί των Ρώσων με τους Μπολομπόι και Μπέικερ να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 20-29.

Η ΤΣΣΚΑ πίστεψε ότι είναι ικανή να το… τελειώσει εύκολα το ματς, ίσως και από το πρώτο ημίχρονο. Ο Μπολομπόι έκανε το 23-35 και ο Τζέιμς με τρίποντο το 30-44, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να επιστρέφει στ ο σκορ και να μειώνει σε 39-46 με τον Μπράιαντ.

Ο Ουίλμπεκιν έκανε το 42-46, αλλά ένα 6-0 της ΤΣΣΚΑ ανάγκασε το ματς να πάει και πάλι στους 10 πόντους (42-52).
Το 45-52 μέσω του τριπόντου του Ντόρσεϊ ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Και πάλι η αρχή των φιλοξενούμενων ήταν θετικότατη και ο Στρέλνιεκς έστειλε την διαφορά στους 11 πόντους με τρίποντο (49-60). Για να έρθει η αντίδραση της Μακάμπι.

Ένα 9-0 σερί των γηπεδούχων με Ζούσμαν και Γουίλμπεκιν έκανε το 62-60, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 66-64.
Ο Ουίλμπεκιν ήταν ασταμάτητος, ο Έισι του έδωσε βοήθεια και το ματς πήγε αίφνης στο +8 (72-64) για το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Οι παίκτες του Ιτούδης δε το έβαλαν κάτω, πλησίασαν σε 74-71, για να έρθει ο Μπράιαντ για το 77-71 με νέο σουτ απο τα 6,75μ. με το ματς να πηγαίνει στο τηλεοπτική τάιμ άουτ με το σκορ στο 79-74.

Το παιχνίδι έσπαγε καρδιές στην Μενόρα Μιβταχίμ Αρένα και ο Τζέιμς με ένα τεράστιο τρίποντο ισοφάρισε την αναμέτρηση (80-80)! Στην προηγούμενη φάση ο Ουίλμπεκιν βγήκε από το ματς με κράμπες, ο Χάντερ όμως σκόραρε με φόλοου για το 82-80 και ο Ζούσμαν με βολές 4 πόντους προβάδισμα στην Μακάμπι.  Ο Τζέιμς από ωραίος έγινε… μοιραίος, κάνοντας την λάθος πάσα προς τον Κουρμπάνοφ και ο Χάντερ τιμώρησε το μις ματς και έγραψε το 86-80. Το ματς κατέληξε στα χέρια των Ισραηλινών, σε μία υπόκλιση του μπάσκετ, σε μία εξαιρετική ατμόσφαιρα, με τον Ουίλμπεκιν να βάζει το τελευταίο καλάθι της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 45-52, 66-64, 90-80

Έξαλλοι στη Μακάμπι: «Λέει ψέματα ο Αταμάν»

Πηγή της Μακάμπι απαντά σε όσα της προσάπτει ο Εργκίν Αταμάν.