Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Ολυμπιακός – Αρης 3-1

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν με 3-1 σετ του Αρη και έκαναν το 9/9 στο φετινό πρωτάθλημα.

Την εντυπωσιακή της πορεία στη φετινή Volleyleague συνεχίζει η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκες το απόγευμα της Τετάρτης επικράτησαν με 3-1 σετ του Αρη στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και έκαναν το 9/9 στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πήρε εύκολα το πρώτο και το τέταρτο σετ, με τον Αρη να ισοφαρίζει σε 1-1, ενώ στο τρίτο σετ έγινε μια μεγάλη μάχη, στην οποία βγήκαν τελικά νικήτριες οι πρωταθλήτριες Ελλάδας.  Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη χωρίς βαθμολογικές απώλειες και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στη φετινή σεζόν.

Ο Σέρβος τεχνικός και οι παίκτριές του αφήνουν πίσω τους την αναμέτρηση με τον Αρη και στρέφουν προσοχή τους στο επόμενο εκτός έδρας ματς, που ακολουθεί με το Μαρκόπουλο το Σάββατο (14/12, 18:00).

O Oλυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με ένα 4-0 σερί αρχικά. Στη συνέχεια ο Άρης κάλυψε τη διαφορά και μείωσε σε 6-5, όμως ακολούθησε ένα νέο 5-0 σερί για τον Ολυμπιακό που έφτασε στο 11-5.

Από σερβίς της Ζακχαίου που κατέληξε άουτ οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 11-6,  με την Ζιβογίνοβιτς να γράφει το 12-7 και τη Σκοτ το 13-7 στο σημείο που είχαν επιβάλει το παιχνίδι τους οι «ερυθρόλευκες».

Με επίθεση της Χίπε (14-8) και της Σκοτ πάνω στο φιλέ ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά στο +7 για το 15-8, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Άρη να καλέσει το δεύτερο τάιμ άουτ.  Ύστερα από νέα επίθεση της Σκοτ το προβάδισμα των γηπεδούχων έφτασε στους 9 πόντους στο 16-8 και διατηρήθηκε σε αυτή την τιμή με τη Ζακχαίου να σημειώνει το 19-10.

Στη συνέχεια η διαφορά  έγινε διψήφια στο 21-11, 22-12, 23-13, για τον Ολυμπιακό που πήρε εύκολα το σετ μέσα σε 21’ έχοντας και 6 μπλοκ, με την Ζιβογίνοβιτς να πετυχαίνει το 25-15.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πιο νωθρά στο 2ο σετ, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ μέχρι 3 πόντους αρχικά και με -4 στη συνέχεια, στο 8-12, όταν ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ.

Οι φιλοξενούμενες αύξησαν στο προβάδισμα τους για το 9-14 με μειώνει σε 13-15 με άσσο της Σκοτ, αλλά ξέφυγαν και πάλι στη συνέχεια με 13-19. Στο σημείο αυτό ύστερα από ένα 3-0 σερί και με δυο διαδοχικούς άσσους της Κατερίνας Ζακχαίου ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-19. Aκολούθησε το 19-23 για τον Άρη με τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν σε 21-23 αλλά οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο πρώτο σετ μπολ με 21-24 και πήραν το σετ με 21-25, μετά από μπλοκ της Τσομπανίδου στη Χίπε, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 1-3, αλλά ισοφάρισε σε 3-3 μετά από άσσο της Στέλλας Χριστοδούλου και προσπέρασε με 6-5 φτάνοντας στο 7-5 με άσσο της Σκοτ. Το «ερυθρόλευκο» σερί διεύρυνε η Ζιβογίνοβιτς που έγραψε το 8-5, αυξάνοντας το προβάδισμα στο +3.

Ο Άρης μείωσε στη συνέχεια σε 9-8, αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε στο +3 στο 11-8 και αύξησε για πρώτη φορά στο σετ, στο +4 το προβάδισμά του με την Σκοτ να σημειώνει με πάιπ το 12-8. Η Ζιβογίνοβιτς έγραψε το 14-9 και η Λαμπρούση το 16-11 με άσσο, για τις «ερυθρόλευκες» που είχαν ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα στο σημείο αυτό.

Ωστόσο ακολούθησε μια χαλάρωση από πλευράς Ολυμπιακού, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 18-17. Από επίθεση της Ζιβογίνοβιτς διαμορφώθηκε το 19-17, όμως ένα «ερυθρόλευκο» «μπλακ άουτ» και 5-0 σερί των φιλοξενούμενων τους έδωσε το προβάδισμα με 19-22.

Η Σία Τοτσίδου μείωσε σε 20-22 όμως η Ανθούλη έγραψε το 20-23. Ακολούθησαν τρεις διαδοχικοί πόντοι της Ζιβογίνοβιτς η οποία με άσσο ισοφάρισε σε 23-23.  Ο Άρης προηγήθηκε ξανά με 23-24 και 24-25, η Χουντ ισοφάρισε σε 25-25, με την Τέιλορ να πετυχαίνει το 25-26 και τη Ζακχαίου να ισοφαρίζει ξανά σε 26-26.

Η Άνα Ζιβογίνοβιτς έδωσε τη λύση για το πρώτο σετ μπολ στο 27-26, όμως οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 27-27. Με πρώτο χρόνο η Ζακχαίου έγραψε το 28-27 με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 28-28, και τη Ζιβογίνοβιτς να δίνει το 3ο σετ μπολ στον Ολυμπιακό με 29-28.  Τελικά με μπλοκ της Χριστοδούλου ο Ολυμπιακός έφτασε στο 30-28 και ανέκτησε το προβάδισμα στα σετ!

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην έναρξη του 4ου σετ, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο 7-4, με τον Γιάννη Τσαϊρέλη να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 10-4, με τη Σκοτ να γράφει το 11-5 στο σημείο που έλεγχαν απόλυτα το ματς.

Μετά από λάθος των φιλοξενούμενων διαμορφώθηκε το 12-5, με τον τεχνικό του Άρη να αναγκάζεται να καλέσει το δεύτερο τάιμ άουτ.  Από επίθεση της Χίπε η διαφορά αυξήθηκε στο +8 για το 14-6 και με προσπάθεια της Ζιβογίνοβιτς έγινε διψήφια στο 16-6.

Ακολούθησε προσπάθεια της Τέιλορ στο φιλέ από την οποίά ο Ολυμπιακός εκτόξευσε στο +11 τη διαφορά στο 17-6, έχοντας κάνει αποφασιστικό βήμα για την τελική επικράτηση. Η εικόνα δεν άλλαξε με το 20-8, να επιβεβαιώνει την ερυθρόλευκη κυριαρχία, χάρη στην οποία ήρθε το 25-11, με πόντο της Χίπε για την τελική επικράτηση του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 3-1 σε 1.35. 25-15 (21’), 21-25 (24’), 30-28 (30’), 25-11 (20’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-11, 25-15

2ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 21-25

3ο σετ: 8-5, 16-11, 19-21,  30-28

4ο σετ: 8-4, 16-6, 21-9, 25-11

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 29% υπ. – 18% άριστες), Χουντ 22 (20/40 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 34% άριστες), Λαμπρούση 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (3/5 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 15 (14/39 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 7 (3/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 48% υπ. – 33% άριστες), Κακουράτου (λ), Τοτσίδου 1 (1/4 επ.).

ΑΣ ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Άγκοστ 19 (17/50 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (3/5 επ.), Σίμιτς 10 (9/33 επ., 1 μπλοκ), Χοτσαόγλου 8 (6/27 επ., 2 μπλοκ, 22% υπ. – 16% άριστες), Τσομπανίδου 6 (2/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 32% υπ. – 24% άριστες), Πήττα 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιλωνά, Ανθούλη 3 (3/8 επ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Πετύχαμε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη. Ίσως η ομάδα να μην ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση σωματικά και ψυχικά μετά από την πολύ δύσκολη νίκη που καταφέραμε την προηγούμενη αγωνιστική στη Σαντορίνη. Αυτό όμως δεν μπορεί ποτέ να είναι δικαιολογία γιατί και ο Άρης είχε ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ, το οποίο επίσης πήγε στα 5 σετ. Σήμερα είχαμε δυο καλά σετ και δυο σετ με προβλήματα και πρέπει να παίξουμε καλύτερα στη συνέχεια».

Ρίγκαν Χουντ Σκοτ: «Ξέραμε ότι ο Άρης είναι καλή ομάδα. Μπορεί να αποτελείται από νεαρές αθλήτριες, αλλά παλεύουν σκληρά όλα τα παιχνίδια τους, έχοντας πετύχει αξιοσημείωτες νίκες μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.  Σίγουρα δεν θεωρήσαμε ότι θα είναι ένα εύκολο ματς, αφού ο αντίπαλός μας έπαιξε πάρα πολύ καλά. Εμείς χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας στο 2ο σετ, αλλά επανήλθαμε, κερδίσαμε το παιχνίδι και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό. Έχουμε μπροστά μας μια δύσκολη εβδομάδα, το Σάββατο αντιμετωπίζουμε μια ακόμα νεανική ομάδα στο πρωτάθλημα, η οποία είναι αρκετά καλή και στη συνέχεια το παιχνίδι στο Ισραήλ. Πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι στο στόχο μας και να κερδίσουμε αυτά τα δυο ματς».

Ο Κέιν δεν έχει αντίπαλο στη μάχη για το «Χρυσό Παπούτσι»

Ο Χάρι Κέϊν είναι στην κορυφή της λίστας των κορυφαίων σκόρερ στα γήπεδα της Ευρώπης – Τέταρτος ο Βαγγέλης Παυλίδης