Αστέρας – Λάρισα 1-1

Ο Αστέρας και η Λάρισα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1, όμως η ισοπαλία δεν βόλεψε κανέναν από τους δύο αντιπάλους. Οι Μπαράλες και Ατσούμπρε πέτυχαν τα γκολ.

Τόσο ο Αστέρας, όσο και η Λάρισα, ήθελαν τη νίκη πριν την αναμέτρηση του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Ο Αστέρας για να «σπάσει» το σερί τεσσάρων παιχνιδιών χωρίς «τρίποντο» και να κερδίσει βαθμούς στην προσπάθεια για το καλύτερο πλασάρισμα εν όψει των Play Outs.

Η Λάρισα για να προσπεράσει ξανά την ΑΕΚ στην τρίτη θέση και να σταθεροποιηθεί στην εξάδα προς τα Play Offs.

Ωστόσο, αμφότεροι απέτυχαν και έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Τουλάχιστον, και οι δύο αντίπαλοι (και ειδικά οι φιλοξενούμενοι) κρατάνε τον πόντο, γιατί σίγουρα σε περίπτωση ήττας τα πράγματα θα ήταν χειρότερα.

Ο Αστέρας προηγήθηκε στο 19’ με τον Μπαράλες, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Καπίγια.

Πάντως, η φάση του ημιχρόνου σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Λουίς Φερνάντεθ τράβηξε τον Σετσέροβιτς στην περιοχή του Αστέρα και ο Τζαβάρας υπέδειξε το πέναλτι. Όμως, μετά από συνεννόηση με το VAR και αφού είδε τη φάση, ο διαιτητής πήρε πίσω την υπόδειξη του.

Ο Μπαράλες έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο δεν την αξιοποίησε. Αντίθετα, ο νεοεισερθείς Ατσούμπρε αποδείχτηκε πιο αποτελεσματικός στο 60’.

Ο Νούνιτς πήρε τη μπάλα, τη γύρισε και ο Ατσούμπρε ισοφάρισε με πλασέ. Οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν και έψαξαν το δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφεραν και το 1-1 έμεινε έως το τέλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ (35’ Βαλιέντε), Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Μαρκ Φερνάντεθ (60’ Κρέσπι), Καπίγια, Λουίς Φερνάντεθ, Μπαράλες

ΛΑΡΙΣΑ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μόρας, Μιχαήλ (46’ Ασούμπρε), Καρανίκας, Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς (46’ Κάτσε), Άντονι, Μιλοσάβλιεβιτς (77’ Μπούστος), Ουάρντα, Νούνιτς

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.