Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Άρης- Πανιώνιος 80-86

Ο Πανιώνιος βύθισε στην... ανυποληψία τον Άρη, νίκησε 86-80 τους «κίτρινους» στο Αλεξάνδρειο και ανάσανε στη βαθμολογία, με τους Θεσσαλονικείς να μένουν ουραγοί.

Ο Πανιώνιος βύθισε στην… ανυποληψία τον Άρη, νίκησε 86-80 τους «κίτρινους» στο Αλεξάνδρειο και ανάσανε στη βαθμολογία, με τους Θεσσαλονικείς να μένουν ουραγοί.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ανέβηκε στο 4-6, ενώ ο Άρης έμεινε «ουραγός» με ρεκόρ 2-8.

Για τους νικητές πρωταγωνιστές ήταν ο Βεργίνης που πλήγωσε την πρώην ομάδα του με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Ντούρεν με 19 και ο Σάμουελς με 15. Για τον Άρη δεν ήταν αρκετοί οι Φρμπάτζικ (14π.) και Μπράουν (13 π.).

Με τους Ντραγκίσεβιτς και Μιλόσεβιτς να ξεκινούν «καυτοί», ο Άρης προηγήθηκε 17-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Πανιώνιο να έχει σε εξαιρετική κατάσταση από την πλευρά του τον Σάμουελς. Ο Τζαμαϊκανός πέτυχε 11 πόντους, με τον Πανιώνιο να κλείνει στο -1 την περίοδο (20-19).

Στη δεύτερη περίοδο, Λι και Βεργίνης πήραν τη «σκυτάλη» από τον Σάμουελς, με τους «κυανέρυθρους» να ξεφεύγουν με 29-35 (15’). Ο Άρης με τρίποντα των Φιτζπάτρικ, Μπράουν παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο -2 στο ημίχρονο με τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους (47-49). Στα πρώτα 20 λεπτά οι Θεσσαλονικείς είχαν 8/16 τρίποντα, με αποτέλεσμα να παραμένουν κοντά.

Ο Δημήτρης Βεργίνης έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο, με τους κυανέρυθρους να παίρνουν διψήφια διαφορά (49-59). Ακολούθησαν πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Τζέιλεν Μόρις οι οποίοι κράτησαν τον Άρη στο παιχνίδι, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με buzzer beater του Καμαριανού και ουσιαστικά διατήρησε για τον Πανιώνιο το μαξιλαράκι των εννιά πόντων (59-68, 30’).

Η αφύπνιση του Λευτέρη Μποχωρίδη έφερε και πάλι τον Άρη στη διεκδίκηση της νίκης, ισοφαρίζοντας 73-73, 5:30 λεπτά πριν το τέλος. Το εύστοχο τρίποντο του Δημήτρη Φλιώνη έδωσε στον Άρη το προβάδισμα με 78-75 (36:30) για να ακολουθήσουν όμως δύο κακές επιλογές των «κίτρινων» και τέσσερις διαδοχικοί πόντοι από τον Ντούρεν (78-82), ένα λεπτό πριν το τέλος.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Πανιώνιος έβαλε τις κρίσιμες βολές, ενώ ένα τρίποντο του Μόρις το οποίο θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα, ήταν άστοχο κι έτσι οι «κυανέρυθροι» πήραν το σπουδαίο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.