Χίμκι - Μπαρτσελόνα 94-102

Χίμκι – Μπαρτσελόνα 94-102

Η Μπαρτσελόνα με μία ακόμα παράσταση του Μαυροβούνιο φόργουορντ, επικράτησε εκτός έδρας της Χίμκι με σκορ 102-94 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα

Σε ένα ματς που το έλεγχε απόλυτα για 35 λεπτά, η Μπαρτσελόνα τα… χρειάστηκε, όμως έχοντας σε εξαιρετική μέρα τα βαριά της όπλα (Μίροτιτς, Ντιλέινι και Τόμιτς), πέρασε με 102-94 της Χίμκι στην Μόσχα.

Ο «Μίρο» ήταν και πάλι εξαιρετικός και όταν ο… Καράσεφ πήρε «φωτιά» (4/4 τρίποντα) και έριξε τη διαφορά στους 3, ήταν αυτός που τελείωσε την αναμέτρηση. Επιθετικά ο Σβεντ πέτυχε 23 πόντους για την Χίμκι, όμως ο Μίροτιτς με τους 28 πόντους του και η κυριαρχία του Τόμιτς στα καλάθια, ήταν αυτή που επανέφερε στα θετικά αποτελέσματα την ομάδα του Πέσιτς.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 11-0 σερί στο ξεκίνημα, δείχνοντας τις προθέσεις της. Παρά τις προσπάθειες του Σβεντ, η Μπαρτσελόνα συνέχισε και ο Χίγκινς έδωσε αέρα 11 πόντων στην ομάδα του. Σβεντ και Μίροτιτς μονοπώλησαν το ενδιαφέρον για Χίμκι και Μπαρτσελόνα, με τον Ρώσο γκαρντ να είναι η αιτία που η ομάδα του πλησίασε στο σκορ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε στο 22-31 έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Ντιλέινι, ο Σβεντ συνέχισε τον… χαβά του μειώνοντας στους 5 (28-35), αλλά ο Κούριτς με το έκτο τρίποντο της ομάδας του και ένα δίποντο επανέφερε τη διαφορά στους 14 (30-44).

Η ομάδα του Πέσιτς ήταν «καυτή» από την περιφέρεια, ο Ντιλέινι ακολούθησε και έφτασε το ματς στο 35-54 με την Μπάρτσα να έχει 8/10 τρίποντα σε 16 λεπτά!

Η Χίμκι προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων, ο Μπούκερ έβαλε στα καλάθια την Μπαρτσελόνα (46-59), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 48-61.
Οι Καταλανοί κυριάρχησαν και στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μίροτιτς με τον Τόμιτς πήραν τις επιθέσεις και γρήγορα η διαφορά επανήλθε στους 18 πόντους (57-75) στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου.

Ο Σβεντ πέτυχε πέντε σερί πόντους αλλά ήταν ιδιαίτερα μόνος, η Μπαρτσελόνα βρήκε λύσεις με τον Ντιλέινι και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενη με 14 πόντους (70-84).
Η Χίμκι προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, «έσφιξε» την άμυνά της, όμως ο Μίροτιτς δεν καταλάβαινε τίποτα και με δίποντο έκανε το 75-68.

Η ροή του παιχνιδιού ήταν παρόμοια και στη συνέχεια. Οι προσπάθειες του Σβεντ έβρισκαν τοίχο στον… Τόμιτς, ο Κροάτης σέντερ μάθαινε μπάσκετ τους ψηλούς του Κουρτινάιτις και η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα με 12 πόντους (84-96), με πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι πάντως όχι μόνο δεν το άφησαν το ματς, αλλά με τον Έβανς μείωσαν στους 9 (88-97) και ο Καράσεφ με το τρίτο του τρίποντο έκανε το 91-97.
Ένα ακόμα σουτ του Ρώσου φόργουορντ έφερε το 94-97, ο Μίροτιτς το πήρε επάνω του και το… καθάρισε με ένα ακόμα δίποντο. Τους τίτλους τέλους τους έβαλε ο Ντιλέινι με ένα μακρινό τρίποντο, με τους Καταλανούς να επιστρέφουν στις νίκες μετά από την εντός έδρας συντριβή από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 48-61, 70-84, 94-102

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: «Μάχη» τίτλου στο Ρέντη

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού θα υποδεχθεί το Σάββατο (27/4, 19:30) την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού στον 5ο τελικό της Α1, που θα κρίνει τον φετινό τίτλο.