Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 2-1

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-1 της Τσέλσι και επανήλθε στο μείον εννιά από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ανέτρεψε μέσα σε οκτώ λεπτά την εις βάρος της κατάσταση, κέρδισε με 2-1 την Τσέλσι, επανήλθε στο μείον εννιά και συνεχίζει να ελπίζει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε με πολύ δυνατό ρυθμό και την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω και με ευκαιρίες να υπάρχουν εκατέρωθεν. Στο 21′ ο Νγκολό Καντέ άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της Τσέλσι με ωραίο σουτ.

Ωστόσο η Μάντσεστερ Σίτι αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε με σουτ του Κέβιν Ντε Μπρούινε στο 29′, το οποίο κόντραρε και στον Ζουμά. Στο 37′ ο Μάρεζ, με εκπληκτική ατομική ενέργεια, έβαλε τη Σίτι σε θέση οδηγού. Το 2-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν έπεσε, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Ωστόσο το μοναδικό γκολ που επετεύχθη από τον Ραχίμ Στέρλινγκ, δεν μέτρησε αφού ο Άγγλος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, με το τελικό αποτέλεσμα να παραμένει ως το τέλος.

Σάββατο 23 Νοεμβρίου

Γουέστ Χαμ-Τότεναμ 2-3
(73’ Αντόνιο, 96’ Ογκμπόνα – 36’ Σον, 43’ Μόουρα, 49’ Κέιν)

Μπόρνμουθ-Γουλβς 1-2
(59’ Κουκ – 21’ Μουτίνιο, 31’ Χιμένεζ)

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 2-2
(18’, 96’ Λακαζέτ – 8’ Ινγκς, 71’ Γουόρντ-Πράους)

Γουότφορντ-Μπέρνλι 0-3
(53’ Γουντ, 82’ πέν. Μπαρνς, 88’ Ταρκόφσκι)

Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 2-1
(29′ Ντε Μπρόινε, 37′ Μαχρέζ – 21′ Καντέ)

Κυριακή 24 Νοεμβρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Δευτέρα 25 Νοεμβρίου

Άστον Βίλα-Νιούκαστλ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-50: Ισοφάρισε σε 2-2 και ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε την σειρά με τον Ολυμπιακό (60-50), στους τελικούς της Α1 Μπάσκετ Γυναικών και πλέον όλα θα κριθούν στο 5ο ματς.