Λαύριο-ΑΕΚ 60-73 (pics)

Η ΑΕΚ νίκησε 73-60 στην έδρα του Λαυρίου, με πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο, Κιθ Λάνγκφοντ (33 πόντοι) και σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Basket League.

Η ΑΕΚ νίκησε 73-60 στην έδρα του Λαυρίου, με πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο, Κιθ Λάνγκφοντ και σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Basket League.

Πρωταγωνιστής της ΑΕΚ, αλλά και της αναμέτρησης γενικότερα, ο Κιθ Λάνγκφορντ με 33 πόντους και 5 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Γιαννόπουλος με 15 πόντους (4/6 τρίποντα).

Για το Λαύριο δεν ήταν αρκετή η συνεισφορά του Όλμαν (17 π.) και Ντεκόζι (11 π.).

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά, ενώ μετά το 9-9, ανέλαβε δράση ο Λάνγκφορντ που με 6 διαδοχικούς πόντους έφερε την ΑΕΚ στο +4 (12-16) για την πρώτη περίοδο.

Μετά το 23-23, ο Αμερικανός γκαρντ πήρε το όπλο του και με συνεχόμενους πόντους, οδήγησε την ομάδα του στο +11 στο ημίχρονο (26-37). Είναι χαρακτηριστικό ότι ο 36χρονος είχε συνολικά 20 μέχρι την ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 31-37 (στο 24), αλλά η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με διψήφια διαφορά (38-50).

Ο Λάνγκφορντ συνέχιζε ακάθεκτος (41-54, 33′), Άλμαν και Ντεκόζι προσπάθησαν να βρουν λύσεις (46-54, 34′) και λίγο αργότερα με κάρφωμα του Άλμαν στον αιφνιδιασμό έκαναν το 52-59 (35′).

Έφερε τη σειρά στα ίσια με μπρέικ το Μαϊάμι (vid)

Οι Χιτ σόκαραν τους Σέλτικς, καθώς επικράτησαν με 111-101 στη Βοστώνη και έφεραν στα ίσια (1-1) τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs.